Industriarbetarnas tidning

Pappers avtal klart

6 februari, 1997

Skrivet av

230 kronor mer i månaden, ett lokalt utrymme på 1,1 procent – men ingen kortning av arbetstiden. Så ser Pappers nya, ettåriga avtal ut.-Vi får göra en tillfällig reträtt i arbetstidsfrågan, säger Pappers ordförande Sune Ekbåge, som i övrigt är nöjd med uppgörelsen.Det var sent i natt som medlarduon Lars Gunnar Albåge och Rune Larson gav Pappers och arbetsgivarna inom Arbio ett slutbud att säga ja eller nej till, ett bud som båda parter nu accepterat.För Pappers innebär avtalet att alla medlemmar garanteras 230 kronor mer i månaden från den 1 januari i år. Löneökningarna utgår i kronor och inte i procent, vilket varit en mycket viktig principfråga för Pappers.Därutöver finns ett lokalt utrymme på 1,1 procent att förhandla vidare om, utan några stupstocksregler.Någon arbetstidsförkortning blev det däremot inte.-Vi har gjort en mycket kraftig eftergift, när vi backade på arbetstiden, säger Sune Ekbåge. Det är den största besvikelsen med avtalet, men arbetsgivarna har varit kategoriska i frågan. Däremot klarar vi reallönerna för medlemmarna.Ekbåge menar att Pappers tagit sitt ansvar och att diskussionerna varit många och långa inom förhandlingsdelegationen.-Nivån och den korta avtalsperioden gjorde att vi till sist kunde säga ja. Nu ser jag framför mig en samordning på LO-sidan och att vi tillsammans med tjänstemännen kan driva frågan om arbetstiden vidare nästa år.Förhandlingsombudsman Lennart Olovsson, menar precis som Ekbåge att den reallöneökning som avtalet ger, bevarar köpkraften hos medlemmarna.-Utlägget i kronor innebär också en utjämning till de lågavlönades fördel.Gunilla Andersson,ordförande avd 54 Skärblacka, tycker att avtalet är det bästa som gick att få efter förutsättningarna.-Det finns nog många på min arbetsplats som tycker att vi skulle tagit strid för kortare arbetstid. Lokalt är detsvårt att komma fram i frågan och det krävs att det händer något på central nivå.Bengt Rogerstam, ordförande i avdelning 9 Värö, säger att arbetstidens längd varit en stor fråga på Värö Bruk sedan de två extra semesterdagarna försvann för några år sen.-Nån gång måste vi börja ta ner arbetstiden, även om det var omöjligt i år.Om avtalet i stort säger han precis som Gunilla Andersson att det var det bästa Pappers kunde få som förhandlingsläget utvecklat sig.-Det är bra med ett kort avtal och om inflationen kan hållas nere, ger löneökningarna ett reallöneskydd. Det är definitivt ett ansvarsfullt avtal.Roger Karlsson, ordförande i avd 36 Skoghall, är inte lika nöjd. – Orsaken till mitt missnöje är den uteblivna arbetstidsförkortningen. Jag har personligen drivit kravet länge, likaså min avdelning.-Lönenivån ser jag som acceptabel utifrån vad förra avtalet gav och skogsindustrins allmänna läge. Plus att vi fick ett kort avtal.Ulf Strömbäck, ordförande avdelning 165 Karlsborg, menar även han att avtalet var det bästa man kunde få i nuläget-Läget för pappersindustrin och konjunkturen är inte heller sådant att vi kan göra den bästa uppgörelsen. Jag har varit med ett tag och vet att det kan gå lite upp och ner. -Vi kommer igen om arbetstiden. Det behövs en EU-anpassning. Varför ska inte våra medlemmar få lika villkor som ute i Europa i övrigt?Lars-Göran Johansson, ordförande avd 111 Grycksbo, menar att nya avtalet inte är nåt ”skitavtal”, men kanske inte riktigt vad han hoppats på.-Vi har haft en bra uppställning i arbetstidsfrågan och jag tror att den frågan varit viktigare hos oss än på andra arbetsplatser. Vi får komma igen nästa år.Ivar Frohm, vice ordförande i avdelning 15 Iggesund, menar att det viktigaste trots allt varit att klara medlemmarnas köpkraft och hans bedömning är att nya avtalet gör det.-När det sen gäller arbetstiden finns det ett enormt tryck bland medlemmarna för en arbetstidförkortning, men det kändes redan från början att det kravet skulle bli svårt att klara hem.Om svårigheten att korta arbetstiden inom pappersindustrin vittnar den mångåriga kampen om betald ledighet på nyårsafton, som gick igenom för alla medlemmar så sent som 1996.-Mot den bakgrunden kanske man kan se problemen i årets avtalsrörelse, menar Ivar Frohm.

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

Industrifacken skickar hem sina delegationer

Industrifacken skickar hem sina delegationer

Fack och arbetsgivare kan fortfarande inte enas om storleken på löneökningarna. Nu skickar industrifacken hem sina delegationer.

Mer än lön som står på spel i avtalsrörelsen

Mer än lön som står på spel i avtalsrörelsen

Lönen är alltid i fokus i en avtalsrörelse, men det är mycket mer än så uppe på förhandlingsbordet. Frågor om makt och trygghet.

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

På Skärblacka förväntar man sig att lönepåslagen ska gälla från den 1 april, då avtalet egentligen gick ut.

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.