Industriarbetarnas tidning

Stå upp för jämställdheten!

31 mars, 2011

Skrivet av STEFAN LÖFVEN

Krönika april 2011

På dagen för årets internationella kvinnodag var jag i Sundsvall på arbetsplatsbesök och i jämtländska Bispgården på en konferens om jämställdhet och diskriminering. Bland annat besökte jag underhållsföretaget BIS, som är ett resultat av en avknoppning från Akzo Nobel. Det är tyvärr inte så ofta underhållsjobb bemannas av kvinnor men här fanns en, Charlotta Persson, som dessutom är ordförande i den nybildade klubben. Det gjorde mig glad och positiv för framtiden att våra medlemmar på företaget snabbt sett till att ha en facklig organisation i gång och att den leds av en kvinna. Vi har nämligen fortfarande för få kvinnor på den typen av uppdrag. Under konferensen i Bispgården sa jag bland annat: ”Vi har, generellt sett, ett grundläggande problem när det gäller jämställdheten i arbetarrörelsen och det är att vi ännu inte fullt ut accepterat kvinnor som ledare i våra organisationer.”

Det är dags att göra upp med det nu! Vi är en rörelse byggd på djupt ideologiska värderingar som måste komma till uttryck även i fråga om lika villkor för kvinnor och män. Det finns ett grundläggande sätt att betrakta detta och det är utifrån alla människors lika värde. Det lika värdet i samklang med rättvisa och jämlikhet leder till att vi måste se oss alla, i det här fallet kvinnor och män, tillsammans med likvärdiga möjligheter och likvärdiga rättigheter. Det förpliktar oss att först bli jämställda i vår vilja, så att vi också kan verka tillsammans på lika villkor.

Det är mycket som ska göras och det kräver uthållighet, långsiktighet och systematik. Inte för att vi inte ska skynda utan därför att vi alla har så mycket att bli varse i våra beteenden och föreställningar. Låt mig ge ett exempel.

När förbundet på allvar började driva frågan om jämställd representation i förhandlingsdelegationerna hördes argumentet att det inte fanns tillräckligt många kvinnor som har förhandlingserfarenhet. Då tog vi fram en lista över kvinnliga klubb­ordförande och vice ordförande. Det visade sig vara strax under 200 personer, fullt tillräckligt för att nominera till delegationerna.

Sedan några avtalsrörelser tillbaka har vi nu exempelvis i förhandlingsdelegationen för Teknikavtalet en tredjedel kvinnor – andelen kvinnliga medlemmar på området är cirka 20 procent.

Det finns dock många områden där vi har en bra bit kvar. För att komma vidare krävs bland annat ökad insikt om oss själva och då återkommer jag till vår grundläggande syn. Hur visar vi i praktiken att vi står upp för jämställdhet? Vi kommer alla att göra misstag, glömma bort och slarva, men vi ska alltid hitta tillbaka till riktningen. Och när vi stöter på det mer aktiva, medvetna motståndet mot jämställdhet som ibland fortfarande finns kvar, ja då ska vi fundera över varför motståndet finns där och vad vi kan göra åt det.

Avslutningsvis en intressant betraktelse av filosofen Albert Camus: ”Gå inte före mig, jag kanske inte följer efter. Gå inte bakom mig, jag kanske inte leder dig. Gå bara bredvid mig och var min vän”.

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

Mer än lön som står på spel i avtalsrörelsen

Mer än lön som står på spel i avtalsrörelsen

Lönen är alltid i fokus i en avtalsrörelse, men det är mycket mer än så uppe på förhandlingsbordet. Frågor om makt och trygghet.

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

På Skärblacka förväntar man sig att lönepåslagen ska gälla från den 1 april, då avtalet egentligen gick ut.

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Industrin svarar på första avtalsskissen

De opartiska ordförandena föreslår ett 29 månader långt riksavtal för industrin. För att gå med på det kräver facken inom industrin en rad förbättringar.

Arbetsmiljöveckan

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

21 oktober är det Skyddsombudens dag. DA frågade tre ombudsmän från tre fackförbund hur de tänker uppmärksamma dagen.

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

I över 15 år har Lotten Loberg varit den enda åklagaren i landet som arbetat heltid med arbetsmiljöbrott.
Nu när hon gått i pension tar ingen över hennes arbete på heltid.

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Skyddsombudet Momodou Lamin Sanneh har 75 fackliga utbildningar i bagaget. Men han är fortfarande hungrig på kunskap.

Dagarna då livet förändrades

Dagarna då livet förändrades

”Jag upprepar allt ännu en gång i huvudet. Har vi missat något?” Regionala skyddsombudet Linda Forså skriver om när uppdraget att arbeta med vår säkerhet tog en ny vändning, och om att äntligen få fika i samma rum som andra människor.

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Tre av tio skyddsombud har funderat på att avsäga sig sitt uppdrag på grund av svårigheter med att utföra det. Det visar en undersökning som Dagens Arbetsmiljö har gjort bland skyddsombud i industrin.

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Fyra år efter att lagen skärptes – nu handlar mer än var tredje larm från skyddsombud om den psykosociala arbetsmiljön, visar en unik kartläggning från Dagens Arbetsmiljö.

Sätter stopp för smittan

Sätter stopp för smittan

Tredje året som skyddsombud ställs Jesper Johansson inför en oväntad fråga: Vad kan han göra för att hjälpa arbetskamraterna under en pågående pandemi?

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.