Industriarbetarnas tidning

Normerande löneavtal – för alla

16 januari, 2012

När det här skrivs är det, nästan på timmen, en vecka sedan vi tidigt på måndagsmorgonen den 12 december slöt preliminära överenskommelser på sex av våra 41 avtalsområden.

Naturligtvis diskuterades avtalens innehåll livligt efteråt. Några tyckte att nivån var för låg och att vi skulle ha gått ut i konflikt. Andra tyckte att överenskommelsen var okej. Avtalet blev i alla fall med mycket stor majoritet antaget av avtalsrådet.

Att förhandla fram nya avtal är vår fackförenings viktigaste uppgift. Därför är diskussionen före för att forma kraven, diskussionen under för att hålla uppe trycket, och diskussionen efter för att utvärdera, så viktig för att vi ska kunna ta nödvändiga steg framåt.

Det är också när vi har olika åsikter som vi tar organisationen framåt, om alla tyckte lika skulle vi snart bli stillastående och det är förödande för en progressiv fackförening.

Ett av flera perspektiv som diskuteras är möjligheten att kunna mobilisera för konflikt under nästa avtalsrörelse, eftersom vi den här gången mobiliserade, men valde att inte gå ut i konflikt. ”Medlemmarna var redo, men fick inte gå ut i konflikt och då blir det inte lätt att mobilisera nästa gång.” För mig är svaret givet; det är just vår mobilisering varje avtalsrörelse och motpartens vetskap om att vi, om det krävs, kan ta till stridsåtgärder som gör det möjligt att över huvud taget åstadkomma löneökningar och förbättringar av våra villkor.

Det innebär å andra sidan inte att vi per automatik måste gå ut i konflikt varje gång vi förhandlar om nya avtal – helst vill vi ju sluta avtal utan konflikt. Men vi ska vara redo för det!

Precis som vi var den här gången och som vi ska vara nästa gång och nästa gång och nästa gång. Den gång vi skulle dra oss för att mobilisera i en avtalsrörelse kan arbetsgivarna luta sig tillbaka, gäspa och vänta på att vi pratat klart och där ska vi aldrig hamna!

Jag noterar att medierna på sedvanligt sätt ställer intelligenta frågor av arten: ”Hade det varit värt att ta en konflikt om budet på 3 procent?” En diskussion om valet att gå ut i konflikt eller inte måste rimligen också innehålla hur mycket mer en sådan skulle kunna ge och om den eventuella framgången står i proportion till priset. Priset för den enskilde medlemmen vid en strejk eller lockout är en inledande vecka utan lön och därefter 80 procent av nettolönen. Det kan vara värt det, men frågan är komplex.

Nu diskuteras om våra avtal ska betraktas som normerande på arbetsmarknaden. För mig är svaret helt klart ja. När fem fackliga organisationer, arbetare och tjänstemän, på många avtalsområden inom tillverkningsindustrin slutit avtal så är det naturligtvis normerande. Det innebär samtidigt att det finns utrymme för några lågavlönade kvinnodominerade grupper att höja sina löner något mer, så den diskussionen fortsätter helt riktigt inom ramen för LO-samordningen. Men våra medlemmar ska samtidigt veta att våra avtal inte är något golv som alla andra ska över!

En grupp som det vore särskilt intressant att höra från nu är verkställande direktörer, företagsledningar och bolagsstyrelser. Rimligen borde även de betrakta våra avtal som normerande. Vi väntar på den förste vd:n som säger ”nu har avtal slutits på våra avtalsområden – jag anser att det är normerande även för oss”. Han eller hon skulle kunna starta en ny trend som dessutom skulle inge respekt och förtroende!

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

Podd: Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Podd: Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Industrin svarar på första avtalsskissen

De opartiska ordförandena föreslår ett 29 månader långt riksavtal för industrin. För att gå med på det kräver facken inom industrin en rad förbättringar.

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

På Skandinaviska byggelement går fabriken för högtryck, trots coronakris.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.