Nu kommer skadeinsekterna – Albin, 24, försöker rädda virket
Stora skador efter stormen Johannes Riskerna ökar när värmen stiger ”Förluster på flera miljarder kronor”
Publicerad 2012-04-25, 14:40 Uppdaterad 2015-02-09, 11:17
Dagens Arbetes chefredaktör Hans Larsson har i dag utsetts till styrelseordförande för Situation Sthlm. – Ett hedersamt uppdrag. Jag kan nog bidra med en hel del efter 15 år som chefredaktör i tidskriftsvärlden, säger han.
Hans Larsson som är chefredaktör och vd för Dagens Arbete sedan 15 år tillträder i dag som styrelseordförande i Situation Sthlm.
– Jag lockas av det sociala engagemanget i Situation Sthlm som bidrar till att ge utslagna en meningsfull sysselsättning och ett större människovärde.
Situation Sthlm startades 1995 i Stockholm. Det är den enda tidningen i staden som fokuserar på de hemlösas situation. En av de mest lästa delarna i tidningen skrivs av de hemlösa själva.
Tidningen säljs av gatuförsäljare, ofta hemlösa, som därigenom får en möjlighet att tjäna pengar.
Hans Larsson brukar själv köpa tidningen av samma försäljare på Drottninggatan i centrala Stockholm.
Vad kan du bidra med som ordförande?
– Jag lägger mig inte i innehållet. Det sköter chefredaktören och redaktionen. Men jag har erfarenhet av tryckeriupphandlingar och annonsmarknaden och hoppas kunna hjälpa till att hålla uppe och öka upplagan.
Hur kan upplagan öka?
– Enligt Orvesto har varje tidning fyra läsare. Om de som läser någon annans tidning i stället köpte tidningen själv skulle ändå mer pengar gå till Situation Sthlms ideella verksamhet, som hjälper utslagna.
Situation Sthlm har inget vinstintresse. Allt överskott går in i den ideella föreningen som också är delägare i aktiebolaget.
– Efter att jag träffat redaktionen och ledningen var det ett lätt beslut att tacka ja. Det är ett hedersamt uppdrag, säger Hans Larsson.
Vid sidan om ordförandeposten i Situation Sthlm är Hans Larsson också ordförande i Sveriges tidskrifter.