Nu kommer skadeinsekterna – Albin, 24, försöker rädda virket
Stora skador efter stormen Johannes Riskerna ökar när värmen stiger ”Förluster på flera miljarder kronor”
Publicerad 2012-10-08, 10:22 Uppdaterad 2015-02-09, 11:16
Han svimmade av smällen. Det går åt helvete, hann Billy tänka under fallet. Sen kvicknade han till och ringde en arbetskamrat.
Billy Hallberg var på väg mot ströläggningen på Södra timbers sågverk i Kisa. Från sin plats i truckens förarhytt upptäckte han att något var galet med ett torkpaket. Han klättrade upp på torkpaketet för att ta bort ett bolster, ett slags kloss som truckgafflarna passas in i.
Uppe på torkpaketet trampade Billy på en planka som gled iväg.
Plötsligt slog han i asfalten fyra meter nedanför.
Ingen arbetskamrat fanns i närheten.
– Jag svimmade av smällen. När jag kvicknade till kunde jag varken resa eller röra mig. Jag ringde en kollega på ströläggningen.
Billy var rädd att ryggen var av. Men både tår och fötter gick att röra.
Ambulansen kom och körde honom till sjukhus där det konstaterades att kotor i nacke och rygg var ihoptryckta.
– Fy fan vilken smärta. Helt otroligt. Men inget var brutet eller sönder.
Under de tre dagarna på sjukhuset växte ett blåmärke fram från baksidan av ena knät ända upp till halva ryggen.
– Läkarna sa att jag klarade mig så bra eftersom jag tränar mycket. Jag har kört styrkelyft sedan jag var grabb.
Efter tre månaders sjukskrivning var Billy tillbaks på jobbet.
– Jag hade inte råd att vara hemma längre. Ersättningen är så låg.
En ny rutin hade upprättats på jobbet. För att man skulle kunna ta bort bolster på ett säkert sätt såg företaget till att bygga ett slags ramp som sågverksarbetarna står på.
– Det var någon nytta med att jag föll i backen. Det finns en trappa upp med räcke. Snabbt döptes rampen till ”Billys balkong”.
Den första tiden efter olyckan som inträffade för ungefär ett år sedan var Billy rädd för höjder. Men med tiden har oron släppt.
– Jag är glad att jag inte bröt ryggen och hamnade i rullstol. Tänk om det legat något på marken som jag slagit ryggen eller huvudet i. Då hade det gått riktigt illa.
Billy berättar att han blivit mer noggrann med säkerheten. Tänker sig för lite extra.
– Och sen är jag nog på arbetskamraterna också. Petar och bryr mig.