Industriarbetarnas tidning

Nu behövs rannsakan i skogen

14 februari, 2013

Den senaste tiden har det varit mycket uppmärksamhet runt villkoren för migrerande arbetskraft. Bland annat gjorde Uppdrag granskning ett reportage om kamerunska medborgare som kommit till Sverige för att plantera skog. Reportaget visade att inte heller skogsbranschen är förskonad från arbetsgivare som skrupellöst utnyttjar invandrad arbetskraft.

Detta är ett fenomen som tränger sig djupare in i allt fler sektorer på den svenska arbetsmarknaden och skapar allt mer välförtjänt kritik mot den lagstiftning som gör det möjligt. Vi har hört såväl arbetsmarknadsministerns som näringsministerns indignation över vad som hänt. Några politiska initiativ har vi dock inte fått ta del av. Tyvärr tror jag inte heller att det kommer några sådana från alliansregeringen.

Därför kan vi ägna en stund åt att analysera skogsbranschen. Hur är det möjligt att social dumpning kan förekomma i en bransch som ansvarar för vårt gröna guld? En väldigt lönsam bransch som står för en ansenlig del av våra exportinkomster och i hög grad bygger vårt gemensamma välstånd.

Skogsbruket har de senaste decennierna genomgått en stor förändring. Dels har rationaliseringar gjort att antalet sysselsatta sjunkit dramatiskt. Parallellt med detta har de stora skogsbolagen drivit tesen att entreprenadisering skapar tillväxt och ökar produktiviteten.

Resultatet av detta är att branschen i dag är djupt fragmentiserad. Tusentals entreprenörer slåss om uppdragen som i huvudsak läggs ut av några få stora bolag. Det vore inte något större problem om alla dessa upphandlingar skedde på en fri marknad där entreprenörer uppvisar  självständighet gentemot de stora bolagen.

Tyvärr ser vi att upphandlingarna har blivit alltmer anorektiska. Priserna pressas till en sådan nivå att entreprenörerna inte kan utvecklas. Snarare tvingas man att gång på gång slå knut på sig själv för att överhuvudtaget överleva i branschen. Uppdragsförhandlingarna har mer karaktären av ensidiga arbetserbjudanden. Tar du inte uppdraget står du utan och någon annan är alltid billigare.

Som facklig organisation äger vi inte frågan om hur våra arbetsgivare organiserar sin verksamhet. Vi gör ingen skillnad om våra medlemmar är anställda hos en entreprenör eller är direktanställda av bolagen. Från vår utgångspunkt ska dock villkoren vara jämlika. Det är en förutsättning som skapar ordning och reda för våra medlemmar och bidrar till en sund konkurrens i branschen.

Skogsbolagen borde dock fundera över sitt eget agerande. Prispressen skapar en bransch som har svårt att utvecklas. Svältkur är inte en bra behandling för en anorektiker. När pressen når bristningsgränsen är inte steget långt till att tumma på kollektivavtalets regler eller för den delen att utnyttja migrerande arbetskraft.

Det är lätt för bolagen att peka finger åt enskilda entreprenörer när det går snett. Det svåra, men rimliga, borde vara att ägna sig åt en smula självrannsakan. Det skulle vi alla må bra av.

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

På Skärblacka förväntar man sig att lönepåslagen ska gälla från den 1 april, då avtalet egentligen gick ut.

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Industrin svarar på första avtalsskissen

De opartiska ordförandena föreslår ett 29 månader långt riksavtal för industrin. För att gå med på det kräver facken inom industrin en rad förbättringar.

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

På Skandinaviska byggelement går fabriken för högtryck, trots coronakris.

Arbetsmiljöveckan

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

21 oktober är det Skyddsombudens dag. DA frågade tre ombudsmän från tre fackförbund hur de tänker uppmärksamma dagen.

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

I över 15 år har Lotten Loberg varit den enda åklagaren i landet som arbetat heltid med arbetsmiljöbrott.
Nu när hon gått i pension tar ingen över hennes arbete på heltid.

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Skyddsombudet Momodou Lamin Sanneh har 75 fackliga utbildningar i bagaget. Men han är fortfarande hungrig på kunskap.

Dagarna då livet förändrades

Dagarna då livet förändrades

”Jag upprepar allt ännu en gång i huvudet. Har vi missat något?” Regionala skyddsombudet Linda Forså skriver om när uppdraget att arbeta med vår säkerhet tog en ny vändning, och om att äntligen få fika i samma rum som andra människor.

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Tre av tio skyddsombud har funderat på att avsäga sig sitt uppdrag på grund av svårigheter med att utföra det. Det visar en undersökning som Dagens Arbetsmiljö har gjort bland skyddsombud i industrin.

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Fyra år efter att lagen skärptes – nu handlar mer än var tredje larm från skyddsombud om den psykosociala arbetsmiljön, visar en unik kartläggning från Dagens Arbetsmiljö.

Sätter stopp för smittan

Sätter stopp för smittan

Tredje året som skyddsombud ställs Jesper Johansson inför en oväntad fråga: Vad kan han göra för att hjälpa arbetskamraterna under en pågående pandemi?

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.