Industriarbetarnas tidning

Hos oss ska alla känna sig välkomna

21 maj, 2013

Vi i IF Metall är starka och gör skillnad. Vi tar tag i våra medlemmars problem och utmaningar och löser dem tillsammans. Vi sätter stopp för dålig arbetsmiljö och ser till att våra medlemmar inte behandlas orättvist. Den fackliga kampen pågår framgångsrikt varje dag.

Många gånger i det tysta och långt från tidningarnas förstasidor. Men den är livsviktig.

Dessutom är vi en stark motpart till arbetsgivarna i riksavtalsförhandlingar. Vi har just tecknat avtal som ger högre lön, bättre försäkringar, större inflytande och bättre villkor.

Förutsättningen för att klara detta är våra 340 000 medlemmar och bland dem våra cirka 34 000 förtroendevalda som finns i våra 37 avdelningar, 1 740 klubbar och som avdelningsombud på 4 600 arbetsplatser.

Allt det här är fantastiskt och jag är outsägligt stolt över vårt IF Metall. Men det finns en sak som jag är särskilt stolt över och det är att hos oss är alla välkomna. Alla som kan behöva fackets styrka, från den som studerar och lär sig ett yrke till den som för första gången sätter foten på ett industrigolv till den som nöter det dagligen.

Detta gäller naturligtvis oavsett om han eller hon är anställd av ett företag för viss tid eller fast, eller jobbar för ett bemanningsföretag. Ingen ska ställas utanför de fördelar som det innebär att vara med i facket.

Men för att känna sig välkommen måste man också bjudas in. Du måste få frågan om du vill vara med och få veta vad medlemskapet innebär och vad du riskerar att förlora om du inte går med. Där har du och jag, varje medlem, varje förtroendevald, ett gemensamt ansvar. Ett ansvar att se till att ingen lämnas utanför.

Det är du, jag och alla andra som är facket. Det är vårt gemensamma engagemang som formar den fackliga styrkan. Ju fler som är aktiva, desto bättre kan vi påverka och göra skillnad. Därför behöver vi dagligen jobba med att väcka engagemanget och visa möjligheterna. Vi måste diskutera med både befintliga och presumtiva medlemmar hur vi tillsammans kan utveckla vår arbetsplats, våra jobb, vår lön och arbetsmiljö.

 Att ytterligare stärka vårt fackförbund är mer än att värva medlemmar. Det handlar lika mycket om att få den som går med i facket, och alla som redan är med, att engagera sig och känna att de är med och påverkar.

Alldeles särskilt måste vi se till att möta dem som kanske inte är så lätta att nå. Till exempel de som jobbar för bemanningsföretag, de som jobbar på mindre arbetsplatser, sommarjobbarna och ungdomar som utbildar sig för ett industriarbete.

Alla dessa, och naturligtvis alla de som redan är med, ska i hjärtat känna att IF Metall är vår gemensamma fackförening. I vår förening ska alla berörda känna sig välkomna. I vårt förbund slåss vi tillsammans för förändring och förbättring. Vi vet alla att vårt gemensamma engagemang ger oss styrka. Så om du träffar på en jobbarkompis som ännu inte är medlem, ställ frågan: Visst vill du vara med i vår fackförening? Vi behöver dig också. För tillsammans blir vi än starkare. Välkommen till IF Metall.

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

”Vi skulle haft nya lönen för länge sedan”

På Skärblacka förväntar man sig att lönepåslagen ska gälla från den 1 april, då avtalet egentligen gick ut.

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Industrin svarar på första avtalsskissen

De opartiska ordförandena föreslår ett 29 månader långt riksavtal för industrin. För att gå med på det kräver facken inom industrin en rad förbättringar.

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

På Skandinaviska byggelement går fabriken för högtryck, trots coronakris.

Arbetsmiljöveckan

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

21 oktober är det Skyddsombudens dag. DA frågade tre ombudsmän från tre fackförbund hur de tänker uppmärksamma dagen.

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

I över 15 år har Lotten Loberg varit den enda åklagaren i landet som arbetat heltid med arbetsmiljöbrott.
Nu när hon gått i pension tar ingen över hennes arbete på heltid.

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Skyddsombudet Momodou Lamin Sanneh har 75 fackliga utbildningar i bagaget. Men han är fortfarande hungrig på kunskap.

Dagarna då livet förändrades

Dagarna då livet förändrades

”Jag upprepar allt ännu en gång i huvudet. Har vi missat något?” Regionala skyddsombudet Linda Forså skriver om när uppdraget att arbeta med vår säkerhet tog en ny vändning, och om att äntligen få fika i samma rum som andra människor.

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Tre av tio skyddsombud har funderat på att avsäga sig sitt uppdrag på grund av svårigheter med att utföra det. Det visar en undersökning som Dagens Arbetsmiljö har gjort bland skyddsombud i industrin.

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Fyra år efter att lagen skärptes – nu handlar mer än var tredje larm från skyddsombud om den psykosociala arbetsmiljön, visar en unik kartläggning från Dagens Arbetsmiljö.

Sätter stopp för smittan

Sätter stopp för smittan

Tredje året som skyddsombud ställs Jesper Johansson inför en oväntad fråga: Vad kan han göra för att hjälpa arbetskamraterna under en pågående pandemi?

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.