Industriarbetarnas tidning

Våga diskutera varför facket behövs

7 november, 2013

GS tappar medlemmar. Det gör ont i en förbundsordförande att skriva det. Inte minst med tanke på det fantastiska arbete som GS företrädare lägger ner på att driva förbundet framåt.

Förbundsstyrelsen har under året lagt en hel del tid på att analysera medlemsutvecklingen. Vi kan konstatera att GS har en stabil organisationsgrad. Med andra ord så beror medlemsminskningen inte i första hand på att medlemmar själva väljer att lämna förbundet. Snarare är det våra branschers utveckling som spelar in. Strukturella förändringar och rationaliseringar leder till att färre anställda behövs i våra branscher. Det är viktigt att tänka på när olika domedagsprofeter siar om fackföreningars nära förestående sotdöd.

Därför är det naturligtvis viktigt för förbundet att lägga kraft på branschfrågor. Skogsråvaran är basen för en stor del av våra medlemmars sysselsättning. Skogen försvinner inte och den går att förädla så oändligt mycket mer än vad vi gör i dag. I byggsektorn och i förpackningsindustrin till exempel. Med tanke på klimatfrågans ökande betydelse är det naturligt att tänka sig en positiv utveckling för en förnyelsebar råvara, i vart fall på lång sikt.

Men det är inte läge att sätta sig med armarna i kors och vänta in en sådan utveckling. På GS förbundsmöte som hålls i slutet av november kommer förbundsstyrelsen att initiera en diskussion om en strategisk satsning på att få fler medlemmar i förbundet. 

Även om vi i dag har en hög organisationsgrad så vet vi att det finns många potentiella medlemmar. Det är ett trist faktum att den vanligaste orsaken till att man inte är med i facket helt enkelt är att man aldrig fått frågan. Detta har vi tänkt att ändra på.

Det finns flera skäl till detta. De flesta vet att ett fackligt medlemskap går att räkna hem på individuell nivå. Vi förhandlar löner och arbetstid. Håller koll på arbetsmiljö och tecknar försäkringar. Men det vi alltför sällan pratar om är vilken betydelse ett fackligt medlemskap har för samhällsutvecklingen i stort.

Vi har bevittnat (bevittnar?) en kris i Europa som trängt så djupt in i enskilda länder att sociala strukturer brutit samman. När arbetslösheten stiger och biter sig fast, trängs också fackföreningsrörelsen tillbaka. Det har vi känt av även i Sverige.

I analyser av hur enskilda länder klarat krisen sticker de nordiska länderna ut i positiv bemärkelse. Starka parter på arbetsmarknaden är en bidragande orsak till att man klarar kriser bättre. Vad ger då en fackförening legitimitet?

Den enskilt viktigaste faktorn torde vara organisationsgraden. Många medlemmar ger styrka. Ju fler vi blir ökar möjligheten att ge röst åt dem som faktiskt drabbas när krisen står för dörren. De som får ta smällen när svångremmen dras åt. Lyckas vi att stärka vår röst kan vi också få inflytande över hur en kris kan hanteras utan att bryta sönder sociala strukturer.

Ska vi lyckas med detta måste vi hjälpas åt. Det är på din arbetsplats och i ditt fikarum som vår gemensamma styrka bestäms. Så varför inte ägna någon minut i morgon åt att diskutera varför man ska vara med i facket? Det är det värt.

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Industrin svarar på första avtalsskissen

De opartiska ordförandena föreslår ett 29 månader långt riksavtal för industrin. För att gå med på det kräver facken inom industrin en rad förbättringar.

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

På Skandinaviska byggelement går fabriken för högtryck, trots coronakris.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.

Skyddsombudens dag DA uppmärksammar dem som värnar om din arbetsmiljö

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

21 oktober är det Skyddsombudens dag. DA frågade tre ombudsmän från tre fackförbund hur de tänker uppmärksamma dagen.

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

I över 15 år har Lotten Loberg varit den enda åklagaren i landet som arbetat heltid med arbetsmiljöbrott.
Nu när hon gått i pension tar ingen över hennes arbete på heltid.

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Skyddsombudet Momodou Lamin Sanneh har 75 fackliga utbildningar i bagaget. Men han är fortfarande hungrig på kunskap.

Dagarna då livet förändrades

Dagarna då livet förändrades

”Jag upprepar allt ännu en gång i huvudet. Har vi missat något?” Regionala skyddsombudet Linda Forså skriver om när uppdraget att arbeta med vår säkerhet tog en ny vändning, och om att äntligen få fika i samma rum som andra människor.

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Tre av tio skyddsombud har funderat på att avsäga sig sitt uppdrag på grund av svårigheter med att utföra det. Det visar en undersökning som Dagens Arbetsmiljö har gjort bland skyddsombud i industrin.

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Fyra år efter att lagen skärptes – nu handlar mer än var tredje larm från skyddsombud om den psykosociala arbetsmiljön, visar en unik kartläggning från Dagens Arbetsmiljö.

Sätter stopp för smittan

Sätter stopp för smittan

Tredje året som skyddsombud ställs Jesper Johansson inför en oväntad fråga: Vad kan han göra för att hjälpa arbetskamraterna under en pågående pandemi?

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.