Fråga om jobbet

Här besvarar Dagens Arbetes experter frågor om ditt arbetsliv.   Läs fler frågor om:

Får de ge mig sämre lön nu?

Publicerad 2014-06-18, 14:03   Uppdaterad 2020-08-26, 10:32

Jag har tidigare jobbat på ett företag som inte har velat fastanställa eftersom de har mycket toppar och daler. Jag har åkt ut och in under sju år. Nu har de valt att ta in ett bemanningsföretag, som jag har blivit anställd i. Bemanningsföretaget och företaget har tillsammans med facket tagit fram en månadslön som motsvara en korrekt GFL. Vi jobbar skift 147, 6 timmar i månaden som motsvarar 100 procent. Nu har bemanningsföretaget dock bestämt sig för att ge oss timlön och har delat GFL:en som är uträknad som månadslön med 174 timmar. Det blir en förlust för oss på 26,4 timmar i månaden trots att vi redan jobbar full tid. Det blir en mycket sämre lön än vad jag hade när jag var anställd. Får de göra så? Jag känner mig lurad.

När man är bemanningsanställd så ska man vid varje tillfälle följa kundens avtal när det gäller löner och allmänna anställningsvillkor, enligt bemanningsavtalet. Om man har en förkortad tid för att man arbetar skift så får man en kompensation enligt kundens avtal för det. Du ska inte ha en lägre kompensation än vad de som är anställda på kundföretaget har. Du bör kontakta din fackliga organisation som får de undersöka vad som gått fel.

Ställ din fråga här
Välkommen med en fråga till våra experter! Tyvärr kan vi inte svara via mejl. Eftersom vi är industriarbetarnas tidning svarar vi inte heller på frågor som specifikt rör andra avtal.

Lennart Stéen svarar på frågor om försäkringar, juristen Henric Ask svarar på frågor om arbetsrätt, läkaren Ulf Nordlund svarar på frågor om hälsa, ekonomen Annika Creutzer svarar på frågor om privatekonomi och psykologen Jonas Mosskin svarar på frågor om psykologi.

Du kanske också vill läsa…

IF Metall om 24-månadersregeln: ”Om det är så blir jag mycket besviken”

IF Metall om 24-månadersregeln: ”Om det är så blir jag mycket besviken”

Vill ha mer fakta om hur avtalet fungerat i praktiken  ”Då har man inte fattat hur vår modell fungerar”

Skulle skyddats – i stället blev Therése av med uppdraget på Volvo

Nya regeln skulle skydda Therése – i stället blev hon av med uppdraget

Facket: Volvo Cars rundar systematiskt nya las-regeln  ”Värsta exemplet”

Efter fackets kritik – så svarar Volvo

Efter fackets kritik – så svarar Volvo

Vill inte ge intervju, men svarar på mejl  "Följer avtalet"   Kan inte svara på hur många som avslutats

Tvärvändning för inhyrda Oliwia och Robert: ”Vill att ni kommer tillbaka”

Tvärvändning för inhyrda Oliwia och Robert: ”Vill att ni kommer tillbaka”

Hade bara veckor kvar till direktanställning  Då avslutades jobbet på Alleima  Strax före jul kom oväntade erbjudandet

Svårt för facket att stötta inhyrda – hamnar mellan stolarna

Svårt för facket att stötta inhyrda – hamnar mellan stolarna

Inhyrning skulle bli lösningen för företagen  Vad gick snett?  DA reder ut

Åtta saker att ha koll på inför 2026

Åtta saker att ha koll på inför 2026

Lättare att vabba och större koll på arbetskamraternas löner  Nya regler för 2026

Kompetensföretagen om knepiga las-regeln: ”Kan skapa onödig rotation”

Kompetensföretagen om knepiga las-regeln: ”Kan skapa onödig rotation”

Ny las-regel gör att arbetare mister uppdrag  ”Lett till en begränsning”

LO:s Veli-Pekka Säikkälä om inhyrda som åker ut: ”Alternativet är värre”

LO:s Veli-Pekka Säikkälä om inhyrda som åker ut: ”Alternativet är värre”

Bemanningsanställda mister uppdrag – strax innan direktanställning  ”Förstår att det känns orättvist”

Nya regeln kostade Robert och Oliwia uppdraget på Alleima: ”En smäll på käften”

Robert och Oliwia blev av med uppdraget – på grund av nya las: ”Smäll på käften”

Hade bara veckor kvar till direktanställning  Då avslutades jobbet på Alleima  ”Förjävligt”

Varför får jag inte betalt för arbetsdagen?

Läsaren fick avbryta sin semester  Juristen svarar