Rexcells vd Stefan Åbom är vanligtvis pratsam. Men när han får frågan om satsningarna kommer att leda till fler jobb svarar han snabbt och kort.
– Nej.
Pappers vice avdelningsordförande Henry Olsen. Foto: Sara Kroon.
Pappers lokala viceordförande Henry Olsen sitter bredvid och skruvar på sig.
– Självklart behöver vi det, säger han.
Uppe på Stefan Åboms ljusblå kontor ligger servetter som produktprover på bordet. På väggen sitter en svartgul löpsedel med ett stort AIK-emblem på.
Här har Stefan Åbom sin hemvist, men han säger att han ska försöka vara mer ute i produktionen. Och de i produktionen ska vara mer delaktiga i ekonomin.
– Det låter enkelt, men det tar tid att ändra en hel verksamhet.
Stefan Åbom tycker att det känns skönt att nu få ägna sig åt att blicka framåt, i stället för att bara dra ner.
På två år har koncernens fabriker gått från fyra till tre och omsättningen nästan halverats. Det har varit tufft.
– Vi har gjort skitjobbet under ett antal år, skurit och koncentrerat tillverkningen till Skåpafors. Nu ska vi utveckla verksamheten, säger han.
Sett till branschen i övrigt har Rexcell det bra, tycker han.
– När vi investerat klart ska vi vara unika i Europa.
Men att bli fler – nja.
– Om vi ska utveckla företaget så måste vi öka produktionstakten. Men vi har inga planer på nyanställningar nu.
När vd:n är utom hörhåll lutar sig Henry Olsen fram.
– Oavsett vad Stefan säger blir vi nog tvungna att anställa mer folk. Det är ju hans skyldighet att säga så där.