Industriarbetarnas tidning

Ledarsidan i Dagens Arbete bildar opinion utifrån arbetarrörelsens värderingar.

Rimligare villkor på jobbet – viktigare än sjuktal

31 maj, 2017

Skrivet av

LedarkrönikaKanske kan vi lämna den aggressiva debatten om människor fuskar eller inte och i stället se till att människor orkar med arbetslivet, skriver Jeanette Herulf.

Om skribenten

Jeanette Herulf är mångårig DA-medarbetare som efter en längre sjukskrivning nu är tillbaka på redaktionen på deltid. Hon medverkar med ledarkrönikor varannan vecka.

”Det finns olika sätt att se på samhället. Kanske blir det annorlunda när man är långtidssjukskriven och en del av det så kallade ‘utanförskapet’. Detta, och annat som ligger mig nära, står nu i fokus för mitt skrivande.”
/Jeanette Herulf

Nu ökar sjukskrivningarna igen. Som om någon skulle bli förvånad. Det har sagts många gånger sen början av det här decenniet. Nu gäller det att stoppa den flod av arbetsskygghet som åter väller över oss, hävdas det från borgerligt håll.

Men är det verkligen så märkligt att fler människor har möjlighet att vara sjukskrivna i dag än för några år sen? En av de stora förändringarna som genomfördes efter maktskiftet var just att ta bort den bortre gränsen – alltså gränsen för hur många dagar du får vara sjukskriven. I samband med den förändringen kunde man se en ökning i sjuktalet. Konstigt?

Nej. När Alliansen stramade upp sjukreglerna var det många sjuka människor som inte hade råd längre att vara hemma från jobbet. Man talade om ett inhumant samhälle som tror att det enda som hjälper mot att människor stannar hemma från jobbet är att dra ner på deras ersättning, göra det dyrt att vara sjuk. Det ska löna sig att jobba. Antydan om att människor fuskar, är slöa, fanns hela tiden i luften.

Är det då så konstigt att människor har råd att vara sjuka igen? Att människor som inte mår bra tillåter sig att vara hemma? Det var ju precis den saken de rödgröna hävdade.

Jag kanske kommer ihåg fel, men tycker mig minnas att socialförsäkringsministern fick en fråga om detta i samband med återställan av tidigare, mer generösa regler. Hon svarade snabbt att det är väl positivt att sjuka människor kan vara sjukskrivna igen.
Det svaret kändes så rätt, ur hjärtat.

Kanske kan vi lämna den aggressiva debatten om människor fuskar eller inte. Talar vi om sjukfrånvaro, i stället för sjuktal ser siffrorna plötsligen annorlunda ut. Där hamnar Sverige ungefär som andra europeiska länder, i mitten ungefär.

Poängen att jämföra sjukfrånvaro i stället för sjuktal är att sjukfrånvaro räknar antal personer som tar ut sjukpenning. Sjuktal är däremot en genomsnittssiffra som lägger ihop alla sjukdagar under ett år och så delar man det med antalet som jobbar. Långa sjukskrivningar, där någon kanske är sjuk under ett helt år slår därför hårt i statistiken, men säger inte så mycket om människors hälsa.

Vettigare att göra är att granska dagens arbetsliv. Många människor mår dåligt av psykosociala skäl, utbrändhet, stress, mobbing med mera. Omständigheter som går att göra något åt.

Därför är förslagen som framförts av ministrarna Ylva Johansson (S) och Isabella Löwin (MP) helt rätt. De tar ett helhetsgrepp i stället för att hamra arbetslinjen, göra det dyrare att vara sjukskriven som är Alliansens huvudspår.

Det är dags nu för samhället att ändra kurs. Regeringen måste ta större ansvar för arbetets villkor. Det är ovant i ett land som Sverige där man är van vid att parterna sköter sig själva. I kollektivavtalet ska lösningen finnas.

Ministrarna föreslår möjligheten att ta ” time out”, ett ”alterneringsår”. Anställda ska under ett år kunna prova något annat (och därigenom släppa in en arbetslös). Att få nya möjligheter att utvecklas, att bota sin utbrändhet– det är ett meningsfullt förslag.

Men även andra förslag, som bättre möjligheter att jobba deltid och arbetstidsbanker (som är en lyckad modell i industrins avtal) är värt att pröva.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

”Det är förbannat lätt att ryckas med”

”Det är förbannat lätt att ryckas med”

”Med svensk industri på högvarv så är mitt liv som ’utbränd överlevare’ en resa genom ett minfält av möjligheter.” Industriarbetaren Tony Fridh, som tidigare bloggat om stress, uppmanar oss att ta makten över vår egen tid – innan någon annan gör det.

I Kata Dalströms liv hittar jag min dröm

I Kata Dalströms liv hittar jag min dröm

Jeanette Herulf läser en bok om Kata Dalström och längtar efter tron på solidaritet och jämlikhet.

Största problemet är inte pensionerna

”Borde vi inte börja med att göra jobben mer attraktiva, säkrare ur arbetsmiljösynpunkt innan vi kräver av människorna att de jobbar mer?”, skriver Jeanette Herulf.

”Kläm åt fifflare i stället för funktionsnedsatta”

Visst kan vi få hjälp att klara vardagen, men beroende kommer vi alltid att vara. Sätt åt de ekonomiska fifflarna men släng inte ut barnet med badvattnet, skriver Jeanette Herulf.

Arbetsmiljöarbetet är viktigare än någonsin

Den senaste tidens uppmärksamhet runt #metoo är ett bra exempel på att det systematiska arbetsmiljöarbetet inte fungerar med ett nedmonterat Arbetsmiljöverk, skriver Jeanette Herulf.

Gud bevare mig för ett nytt Babels Hus

Skrytbygget Nya Karolinska sjukhuset i Solna visar hur det blir när pengarna får styra i stället för invånarnas behov av sjukvård. DA:s Jeanette Herulf ser om tv-seriens Babels hus och ser obehagliga paralleller.

Sluta tjafsa om ”systemkollaps”

Läget i dag har många likheter med invandringen under 1900-talet. Med rätt insatser kommer de svenska företagen att ropa efter dagens flyktingar om 10 år. Så låt oss sluta bolla siffror och ”volymer” skriver Jeanette Herulf.

Ardis flykt från Afrika är en nutida Utvandrarna

Förr var det Vilhelm Mobergs epos om Utvandrarna och Invandrarna som berättade om kampen för bättre livsmöjligheter i ett okänt land. Nu är det den farliga flykten hit från Afrikas horn, som skildras i Abdi Elmis och Linn Bursells bok ”Gå bara”. Jeanette Herulf har läst.

”Instegsjobb inget för de svagaste”

Förslaget om instegsjobb ska gynna de mest utsatta, men vinnarna är sannolikt de minst seriösa arbetsgivarna, skriver Jeanette Herulf.

Från blomstrande radhus till brinnande höghus

”Kvinnan på fotografiet hade säkert ett hårt arbete på bruket. Men hon kunde bo i ett eget hus som var ritat av någon som hade ideal och visioner.” Dagens Arbetes Jeanette Herulf om hur Josef Franks visionära byggande står i kontrast till dagens kostnadsjakt – med katastrofer som branden i Grenfel Tower en hemsk illustration på vad som kan hända.

DA granskar sprängdåden

Dagens Arbete avslöjar hur kriminella lätt kan smuggla ut stora mängder sprängmedel från byggarbetsplatser. Kontroll och tillsyn brister. Och dömda kan fortsätta spränga.

Stulet: Halvt ton sprängmedel

Mer än ett halvt ton sprängmedel har stulits från byggarbetsplatser i Sverige. Det visar Dagens Arbetes granskning.

Dagens Arbete granskar sprängdåden

Dagen Arbete har tagit reda på var sprängmedlet som används vid sprängdåden kommer ifrån. Över ett halvt ton sprängmedel har stulits från byggarbetsplatser de senaste fem åren. Här sammanfattar vi granskningen.

Frågorna om sprängdåden som regeringen inte vill svara på

När Dagens Arbete vill ställa frågor om sprängdåden till justitieminister Gunnar Strömmer (M) bollas vi vidare och får mejlsvar utan möjlighet till följdfrågor. Här är alla frågor vi hade velat få svar på.

S: ”Kan finnas anledning att se över lagen”

Efter Dagens Arbetes granskning av sprängdåden öppnar Socialdemokraterna upp för en översyn av lagen om hantering av sprängmedel.

Larmet: Byggdynamit kan användas i terrordåd

”Sprängmedel är terroristernas favoritvapen. Därför är det angeläget att få stopp på stölderna av byggdynamit”, säger sprängmedelsexperten Bo Janzon. 

”Man undrar ju hur mycket sprängmedel som är i omlopp”

Det som förvånade journalisterna David Lundmark och Johanna Edström mest när de granskade hur mycket sprängmedel som är på drift, är att sprängmedel är så pass billigt – och politikerna inte gjort mer för att täppa till alla luckorna i lagen. 

Sprängkort dras inte in för dömda brottslingar

Personer som dömts för grova brott får inte sitt sprängkort indraget.
Dagens Arbetes granskning visar att de som ansvarar för sprängkorten inte får veta om någon döms för brott.

Företag spränger utan tillstånd

Trots indragna tillstånd kan företag fortsätta spränga. Dagens Arbetes granskning visar hur lätt det är för företag att strunta i myndighetens beslut.