• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
”Vi är vinnare, vi gör textilier av en förnybar råvara. Mer än 60 procent av världens kläder är av polyester, som görs av olja.” säger Lars Winter, vd Domsjö.
”Vi är vinnare, vi gör textilier av en förnybar råvara. Mer än 60 procent av världens kläder är av polyester, som görs av olja.” säger Lars Winter, vd Domsjö.

Hallå där Lars Winter…

Publicerad 2017-11-21, 14:49   Uppdaterad 2020-08-17, 11:29

Lars Winter, vd på Domsjö Fabriker, som tillsammans med landsbygdsministern varit i Indien och träffat brukets ägare Aditya Birla i Indien. Ämnet var det planerade bioraffinaderiet i Örnsköldsvik.

– Jag tycker att det känns väsentligt bättre än före mötet. Det visade att det finns ett väldigt starkt intresse för det här projektet – hos båda parter. Men vad som nu behövs är en ordentlig projektering, där vi går igenom de detaljer som tas upp i förstudien.

Det planerade bioraffinaderiet i Örnsköldsvik är en gigantisk industrisatsning på uppemot 15 miljader som – om den blir av – väntas ge tusentals nya jobb till regionen. Enligt en pilotstudie kan raffinaderiet tidigast stå klart 2023.

Stödjer Aditya Birla den tänkta anläggningen i Örnsköldsvik fullt ut?

– Det går inte att fatta ett beslut på de underlag som finns i dag, och just råvarutillgången är en av de stora knäckfrågorna. Så länge vi inte vet att det verkligen finns tillgång till den skogsråvara som krävs för en sådan här stor anläggning, så kan vi heller inte ta ställning till någonting än.

Vad betydde det att landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) var med ?

– Det visar ju väldigt tydligt regeringens engagemang att vilja att minska klimatutsläppen, att få en bioekonomi, att se till att något verkligen händer. Men i slutändan är det naturligtvis näringslivet som måste lösa det.

– Han fick ju också höra Birlas oro över den nuvarande situationen – att det måste till en lösning på råvarutillgången. I dag finns det ju ett antal intressen som snarare vill begränsa uttaget ur svenska skogarna i stället för att öka det och ta ut den potential som tillväxten motsvarar.

Pontus Ohlin

Läs mer: Lars Winter
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

”Många ser inte vad som gjorts genom åren”

”Många ser inte vad som gjorts genom åren”

Det är inte bara inom Pappers som allt fler ifrågasätter fackets nytta. Så vad har facket egentligen åstadkommit och varför är det värt att…

Att flyga är livet för Gunnar, 64: ”Så jävla roligt!”

Att flyga är livet för Gunnar, 64: ”Så jävla roligt!”

Elmekanikern på Metsä Tissue bygger modellplan  ”Jag vill känna mig som piloten”

Fackklubbens ilska mot Skatteverket: ”Hoppas de åtalas för tjänstefel”

Fackklubbens ilska mot Skatte­verket: ”Hoppas de åtalas för tjänstefel”

Tillfällig andningspaus för Kubal  Får tillgång till frysta skattekonton  ”Alltid kris här”

Svetsaren med siktet inställt på nästa OS

Victor, 22 – Svetsaren från Sävsjö som är världens bästa skytt

Bygger balpressar på dagarna  Tävlar mot världseliten på fritiden  Siktet inställt på OS i Los Angeles 2028

Läget i Bispgården

I Bispgården snurrar maskinerna för fullt - i väntan på nedläggning

I Bispgården snurrar maskinerna för fullt — i väntan på nedläggning

Chockbeskedet  Zepro lägger ned i Jämtland  ”Kan inte vara sant”

”Närapå omöjligt för skolan att överleva utan stödet från teknikföretagen”

Skolan mister sin största samarbetspartner – när Zepro lägger ned

Rektorn och företagarna kämpar för bygdens överlevnad  ”Närapå omöjligt”

Tipsa DA:s granskande journalister!

Vet du mer? Tipsa oss!

Kontakta oss! Om du vill kan du vara helt anonym via vår krypterade tipstjänst

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram