• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Hamnarbetarförbundet i Göteborgs hamn 2016. Foto: TT Nyhetsbyrån.

IF Metall välkomnar konfliktutredning

Publicerad 2018-01-18, 08:45   Uppdaterad 2023-10-26, 16:21

Hamnkonflikten i Göteborg fick regeringen att utreda konflikträtten. Många LO-förbund oroas över utredningen. Men IF Metall välkomnar den.

Regeringen vill utreda rätten för ett fackförbund att konflikta för ett kollektivavtal när det redan finns ett kollektivavtal på arbetsplatsen. Detta sedan Hamnarbetarförbundet sedan 2016 varit i konflikt om arbetsvillkoren med företaget APM Terminals i Göteborgs containerhamn.

GS-fackets förbundsordförande Per-Olof Sjöö skriver i sin DA-krönika nyligen att han ”lämnas ingen ro” när han hör arbetsmarknadsminister Ylva Johansson ta om behovet av att se över konflikträtten. Pappers förbundsordförande Matts Jutterström säger i en intervju med tidningen Arbetet att regeringens utredning är ett beställningsverk av arbetsgivarna i Svenskt näringsliv.

IF metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä gör däremot en annan bedömning.

– Vi välkomnar en utredning eftersom det finns en lucka i lagen. Men vi har inte sagt ja eller nej till någon förändring av lagstiftningen. Det gör vi först när vi ser ett förslag.

Veli-Pekka Säikkälä tycker att ”hela debatten har varit oerhört ensidig”. För IF Metall gäller det att värna riksavtalet, menar han. Riksavtalet hotas om det blir möjligt för fackföreningar utanför LO att tränga undan ett gällande kollektivavtal för att ersätta det med ett företagsavtal.

– Debatten har handlat om vi ska röra strejkrätten eller inte. Men frågan handlar ju om något helt annat, en lucka i lagen.

Denna lucka handlar enligt Säikkälä om att en fackförening ges rätten att strejka för något man ändå inte kan få igenom. Enligt lagen får en facklig organisation gå i konflikt för att driva igenom ett kollektivavtal på en arbetsplats. Men om det redan finns ett kollektivavtal på arbetsplatsen ska det avtalet gälla. Det går inte att tränga undan ett existerande kollektivavtal.

– Alla inser att det finns en konstig lucka i lagen. Här får Hamnarbetarförbundet strejka för någonting som de inte kan få igenom eftersom det redan finns ett kollektivavtal.  Det blir mycket konstigt. Och i debatten har jag ännu inte hört någon som har en lösning på problemet.

Inom LO är man enligt Säikkälä överens om att Transport har rätten att teckna avtal i hamnarna. Transport ingår i LO till skillnad från Hamnarbetarförbundet som är en fristående organisation.

– Till bilden hör att Transport dessutom organiserar majoriteten av de anställda i hamnarna.

Vad skulle hända om Hamnarbetarförbundet fick rätt i att tränga undan Transports avtal?

– Då skulle andra kunna ta efter, bilda nya fackföreningar som tecknar egna företagsavtal.

Säikkälä menar att man då riskerar att få ett stort antal och att vi då ”kan  ta farväl till riksavtalen som reglerar löner och villkor för anställda i en bransch”.

– Tänk om  man exempelvis på Volvo lastvagnar bildade ett nytt fack som drev igenom ett företagsavtal. Då skulle de anställda där få helt andra villkor än vad de har på Scania i Södertälje. Då lämnar vi den svenska modellen med lika lön för lika arbete. Olika företag i en bransch skulle kunna ha vitt skilda villkor. Det fackliga löftet om att hålla ihop och inte bjuda under varandra skulle spricka direkt

– Vi vet inte minst från erfarenheterna i Europa vad företagsavtal innebär. Splittring av arbetarrörelsen. Låg organisationsgrad. Försämrade villkor. Det här är en aspekt av frågan som inte har kommit fram i debatten.

Veli-Pekka Säikkälä befarar också en utveckling där flera fackförbund tecknar avtal på samma arbetsplats.

– Det kanske kommer ytterligare ett förbund till hamnarna som också vill ha ett kollektivavtal. Då skulle vi kunna få en situation på arbetsplatserna där man har flera fackförbund för arbetarna. Precis som man haft i England.

Regeringens utredning tillsattes i fjol, i sommar ska den vara klar. Ser du inga risker med den?

– Jodå. Men jag ser också risker med att man inte gör någonting. De riskerna är ju väldigt långtgående. Att vi har, i det här fallet i hamnen , återkommande strejker på arbetsplatser där det redan finns kollektivavtal, vilket hotar jobben. Eller att vi bryter sönder vår princip om lika villkor på arbetsplatserna inom en viss bransch. Att inte göra något gynnar i förlängningen de som vill verkligen vill försämra konflikträtten.

Hurdå?

– Vi har inga okynneskonflikter i Sverige. Men det som händer i Göteborgs hamn stör den bilden och ger luft under vingarna för dem som vill försämra konflikträtten. I Sverige har vi långtgående möjligheter att vidta sympatiåtgärder för någon annan som vill ha kollektivavtal. Vi ska värna den rätten.

 Många som har invänt mot regeringens utredning är rädda för att det skulle  kunna leda till vad som kallas avtalsshopping, dvs att arbetsgivare ska kunna själva välja vilket fackförbund som de träffar avtal med. Hur ser du på det?

– Jodå och jag vet att det finns en utbredd rädsla för att arbetsgivare skulle kunna välja det billigaste avtalet som sedan inte går att tränga undan. En sak kan jag försäkra och det är att IF Metall aldrig kommer att gå med på förändringar av konfliktreglerna som ger utrymme för avtalsshopping.

– Jag tycker att det är viktigt att komma ihåg LO, i och med Saltsjöbadsavtalet, har tagit på sig rollen att hålla ordning på arbetarsidan när det gäller organisations- och avtalsrätt. Det ska vi värna om,  därför är det Transport som ska ha kollektivavtalet i hamnarna.

Harald Gatu

Läs mer: hamnkonflikten IF Metall konflikträtten strejk Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

10 kommentarer till “IF Metall välkomnar konfliktutredning”

  • Hasse Hoffa skriver:
    18 januari, 2018 kl. 14:05

    Är det inte så att det fackförbund som har flest medlemmar på arbetsplatsen är det förbund som tecknar kollektivavtal? Enligt Veli-Pekka verkar någon annan märklig princip gälla. Så när Transports avtal löpte ut förra året i GTB hamn, skulle naturligtvis APM Terminals ha tecknat avtal med Hamnarbetarförbundet. Vilket inte skedde, av orsaker som man inte behöver vara allt för konspiratorisk för att begripa.

    Svara
  • Hans-Olof Nilsson skriver:
    18 januari, 2018 kl. 15:40

    Nej, det förbund som ska teckna avtal är det som tecknar riksavtal för arbetet i alla hamnar. Detta för att arbetsgivaren inte ska kunna ställa arbetarna i de olika hamnarna mot varandra. Transport har därför rätten till avtal enl LOs organisationsplan. Hamn vill inte teckna riksavtal. De har också erbjudits ett hängavtal i GBG på Transport men tackat nej.

    Svara
  • stevO skriver:
    18 januari, 2018 kl. 18:04

    Som docenten i arbetsrätt säger, man ska teckna avtal med det största facket på arbetsplatsen för att få fredsplikt. Det är huvudfrågan för arbetsgivaren. Att arbetsgivaren väljer att teckna avtal med ett fackförbund som inte kan ge fredsplikt är helt upp till dom, men då kan man inte gnälla på att det blir stridsåtgärder.

    Svara
  • Per Nilsson skriver:
    19 januari, 2018 kl. 00:04

    Det finns kanske 10 globala hamnoperatörer i världen. Dessa bryr sig inte mycket om våra interna strider. Sverige är heller inte ett måste att lägga omlastning i. Göteborg är viktigt för Sverige för direkttrafikens skull. Hamburg hanterar 10 ggr mer containrar och skulle kunna ta över hela Göteborgs trafik i morgon utan att behöva investera en krona. Det borde man tänka på. Ett starkt hamnfack med täta kontakter med facken i de europeiska hamnarna är ett måste annars har vi inte en chans. Det är inte 70-tal utan globaliserad 2000-tal. Hannas tvätteri i Eslöv är väck sedan länge, tyvärr.

    Svara
  • kenta skriver:
    19 januari, 2018 kl. 16:37

    Veli-Pekka!
    När börjar du på Svenskt Näringsliv?, före valet eller efter!

    Svara
  • SWN skriver:
    19 januari, 2018 kl. 16:40

    Lucka i lagen säger Veli-Pekka! Han borde sätt sig in i frågan innan han uttalar sig. Det visar Uppdrag Gransknings väl genomarbetade program den 17 januari.
    Att sedan Ylva Johansson springer iväg och startar en utredning visar på hennes olämplighet som Arbetsmarknadsminister – och hon gör nog inte det utan att Stefan Löfven är informerad.
    Socialdemokraternas ”ökenvandring” bort från oss arbetare fortsätter. De riskerar att under Löfvens ledning vid höstens val att inte ens få ihop 30% av rösterna!

    Svara
  • Dan Andersson Åmål skriver:
    20 januari, 2018 kl. 21:46

    Om jag vore i Veli-Pekka kläder skulle jag vara orolig. Det är han tydligen inte. Om man vore konspiratoriskt lagd, kanske skulle man tro att den nära kontakten med teknikarbetsgivarna skadat hans omdöme. Jag finner ingen förklaring till hans uttalanden. Rubba den oerhört känsliga balansen på arbetsmarknaden för en tillfällig konflikt. Hamnarbetareförbundet har en direkt demokrati, tycka vad man vill majoriteten av fackligt anslutna i Göteborg hamn tycks välja dem.
    DET ÄR INTE ARBETSGIVARNA SOM BESTÄMMER VILKET FACK DE SKA FÖRHANDLA MED!
    Mvh Dan Andersson

    Svara
  • Göte Borg skriver:
    23 januari, 2018 kl. 16:20

    De sakkunniga i arbetsrätt enligt Uppdrag Granskning stödjer ju Hamn4:an och har gjort så i många år. Så vad dom tycker i denna konflikt där dom är aktiva parter bör nog tas med en nypa salt. Den svenska modellen bygger ju på centrala riksavtal för ett större kollektiv. Inte den enskilda arbetsplatsen.

    Svara
  • mikael jönsson skriver:
    26 januari, 2018 kl. 19:54

    Docenten i arbetsrätt säger, man ska teckna avtal med det största facket på arbetsplatsen för att få fredsplikt. När börjar du på Svenskt Näringsliv, före valet eller efter!Veli-Pekka Säikkälä? JAG Kommer att lämna IF Metall efter detta. Lycka till.

    Svara
  • Ulla Degaardt skriver:
    28 februari, 2018 kl. 10:19

    Klart att det största facket ska teckna avtal. Har följt denna konflikt ett tag nu och ser att det är en fara i detta att Transport står som förhandlare. Det har ju också handlat om yttranderätt och medförhandlarmöjlighet.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Gruv­arbetare ska lösa skolkrisen i Gällivare

Gruv­arbetare ska rädda krisande skola i Gällivare

Akut brist på lärare  Nu ska Boliden råda bot på problemet  Facket: ”Det välkomnar vi”

Tobias, 26, förbättrade arbetsmiljön – på hela Volvo

Tobias, 26, förbättrade arbetsmiljön – på hela Volvo

Montörer fick smärtor i handlederna av buntband  Skyddsombudet fick till en förändring

Arbetet står helt still på SSAB – efter mystiska sjukdomsfall

Hela bygget på SSAB stoppat – giftig gas uppmätt

20-tal personer har symtom  Sju till sjukhus  ”Mycket oro”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Omfattande arbetsuppgifter – men nekas lönetillägg  ”Får ingen uppskattning”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Behövde hämta barn på förskolan  Fick sparken

LO kräver att pensionen höjs: ”Svek mot Sveriges arbetare”

LO kräver att pensionen höjs: ”Svek mot Sveriges arbetare”

Målet: Ett mer rättvist system  ”Ska inte behöva ha en klump i magen”

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Trots mer jobb – inget lönetillägg

Inte sista spiken i kistan – klubben driver på för att rädda fabriken i Gunnebo

Inte sista spiken i kistan – klubben vill rädda fabriken i Gunnebo

Nyhet om nedläggning kom som en kalldusch  Men facket har inte gett upp

DA granskar Senior

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen 

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

Oberoende granskning visar – kommunen brast i hanteringen av Senior

Kommunen brast i hanteringen av Senior

Oberoende granskning visar  Flera fel när kinesiska företaget etablerats  ”Anmärkningsvärt”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

Visa fler

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Krisen inom Pappers

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Förbundet inleder utredning om läckta uppgifter  ”Ingen hämnd”

Anställda på Pappers tvingades välja sida – i infekterad konflikt

Anställda på Pappers tvingades välja sida – i infekterad konflikt

Arbetsmiljökonsulter arrangerade kontroversiell övning  Upplevdes kränkande  ”Naturligt att konflikter uppstår”

Vad handlar sprickan inom Pappers om?

Vad handlar sprickan inom Pappers om?

DA reder ut turerna inom Papperskrisen

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram