På världens mest ensamma arbetsplats
Ensamarbetare finns det gott om. Men ingen har varit så ensam på jobbet som amerikanen Michael Collins. Någonsin.
Industriarbetarnas tidning
15 februari, 2019
Skrivet av Rasmus Lygner
svajpaNär jag letade andrahandslägenhet hittade jag en sajt som matchar hyresvärdar med hyresgäster på ett nytt sätt.
Jag och hyresvärden måste ”gilla” varandra innan vi kan börja diskutera uthyrningen. Så jag skrev en kort presentation av mig själv och vad jag var ute efter. Men allra mest tid la jag på att välja en snygg profilbild. Då slog det mig: ”Har jag inte gjort det här förut?”
Jag insåg att jag hade valt samma bild som jag brukade ha på Tinder, en populär dejtingapp. Systemen är dessutom lika på så vis att ett ömsesidigt ”gillande” krävs (det kallas ”svajpa höger” på Tinder). Och även den här gången fungerade bilden.
Detta är alltså nyckeln, mitt ansikte. Jag tackar min vän för att han lyckats ta en så oförskämt smickrande bild. Nu förstår jag: svajpa höger-systemet är genialt. Aldrig förr har det varit så enkelt att säga nej, att med en knapptryckning sortera bort dem som inte intresserar en. ”Orättvist”, invänder kanske någon. ”Skaffa en bättre bild”, säger jag.
Och tänk så många tungrodda, byråkratiska processer som kan förenklas. Sjukpenning? Lägg upp en profilbild och hoppas på att Försäkringskassan svajpar höger (men glöm inte att se riktigt sjuk ut).
A-kassa? Ge mig din bästa ”helvete-nu-har-jag-inte-råd-med-hyran-min”!
Socialbidrag? Samma tänk, men se till att åren av misär verkligen syns i ditt fårade ansikte.
Bilden säger allt, resten är skit samma. Din nuna är ditt kapital.