Makt över tiden viktigt för GS medlemmar

Publicerad 2019-09-17, 16:24   Uppdaterad 2020-08-12, 16:30

Avtalsupptakt Lönen hamnar alltid i centrum i avtalsrörelsen. Men makten över arbetstid och fritid hamnar högt på listan över vad medlemmarna tycker att GS-facket ska driva i förhandlingarna.

Madelene Engman, avtalssekreterare för GS, tror på att förbunden inom LO ska kunna samordna sig. Foto: Marie Edholm

Det är en dryg månad kvar till LO:s representantskap i oktober. Antingen kommer de rekommendera LO-förbunden att samordna sig och driva gemensamma krav i avtalsrörelsen. Eller så konstaterar de att samordningen inte håller och att varje förbund driver sina egna förhandlingar.

– Än så länge pågår ett intensivt arbete för att komma överens om gemensamma krav, sade Madelene Engman, avtalssekreterare för GS, när hon inledde förbundets avtalsupptakt i måndags.

Samtidigt har utspelen från framför allt fackligt håll varit många inför den här avtalsrörelsen. I förra veckan gick Kommunal ut med att de kräver högre löneökningar till sina medlemmar än vad andra får. För två veckor sedan gick Pappers ut med ett krav på fyraprocentiga löneökningar för sina medlemmar. Och sedan länge finns en kritik, från de fem LO-förbunden inom 6F, mot att fack och arbetsgivare inom industrin bestämmer hur stora löneökningarna ska bli.

– Vi kan inte hindra någon från att säga vad de tycker, men det är viktigt att vi tar en sån diskussion gemensamt inom LO-förbunden, för att alla ska få diskutera och lägga fram sina synpunkter, säger Madelene Engman, som fortfarande tror på en samordning.

Det är inte bara lönerna som ska förhandlas i avtalsrörelsen, även om det alltid är de som till slut hamnar i centrum. Om LO-förbunden går gemensamt in i avtalsrörelsen är möjligheten större att flytta fram positionerna i andra frågor, menar Madelene Engman.

Mikael Malm. Foto: Marie Edholm

Under GS avtalsupptakt samlades alla avtalsdelegationer för att gå igenom de förslag till förbättringar i avtalen som medlemmarna har skickat in.

Förutom lönenivån handlar många förslag om inflytandet över arbetstid och fritid, berättar Mikael Malm som sitter i delegationen för träindustriavtalet.

– Rör inte ATK:n, säger många. Och bygg gärna ut den.

Arbetstidskonto eller arbetstidsförkortning, som ATK står för, är en tidbank som fylls med ett visst antal timmar varje år beroende på vilket kollektivavtal som gäller på arbetsplatsen. Den anställde kan välja mellan att ta ut timmarna som ledig tid, som pengar eller som extra premier till avtalspensionen. De senaste avtalsrörelserna har pressen från arbetsgivarna varit hård för att valmöjligheterna ska inskränkas, och helst bara omfatta ett pensionsval. Men motståndet från fackens medlemmar är hårt.

Sebastian Mozdzynsky och Jennie Iderfjell. Foto: Marie Edholm

Jennie Iderfjell och Sebastian Mozdzynsky i delegationen för infomedia- och förpackningsavtalen har fått in liknande önskemål.

– Det har kommit förslag på sex timmars arbetsdag. Man vill behålla ATK:n och vill inte att vi utökar den följsamma arbetstiden. De vill se en utökad varseltid vid förändring av skift, säger Sebastian Mozdzynsky.

– Det handlar mycket om tiden, man vill behålla den lediga tid som man en gång har förhandlat till sig, säger Jennie Iderfjell.

Krav på ordentliga löneökningar finns också, berättar Erik Jonsson i delegationen för sågverksavtalet.

– Jag upplever en frustration bland medlemmarna ibland. Det blir väl inte mer än en femöring igen, tycker man.

Erik Jonsson. Foto: Marie Edholm

Att förklara hur det fungerar med industriavtalet och den förhandlingsmodell som har gällt i drygt 20 år är svårt, tycker han. Det är inte lätt att förklara varför facken inom branscher som går för högtryck inte kan kräva högre löner än andra. Det kan leda till besvikelse och ifrågasättande av vad facket egentligen gör för nytta, tror han.

– Men om man ser på det lite större och vad arbetsgivarna kräver, som vi lyckas stoppa, så förstår man hur viktigt det är.

LO presenterar sina gemensamma krav – dock ej lönekrav – en bit in i oktober. Framåt november går även Facken inom industrin ut med sin avtalsplattform och ett siffersatt lönekrav.

Fack och arbetsgivare byter sedan ytterligare krav för varje enskilt kollektivavtal strax innan jul. I januari inleds förhandlingarna som ska leda fram till nya avtal. De flesta avtal går ut den sista mars 2020.

Fotnot: Facken inom industrin består av GS, IF Metall, Unionen, Livs och Sveriges Ingenjörer.

En kommentar till “Makt över tiden viktigt för GS medlemmar

  • Var är villkoren för arbetsskadeförsäkringen? För denna försäkring talas det aldrig om och den har otroligt stora brister vad det ankommer på rättssäkerhet och rättstryggheten! Denna försäkring blir aldrig uppmärksammad när det komer till förhandlingar eller villkor. Man funderar ju över varför detta tillstånd är så lite ifrågasatt? Kan det bero på att alla dem som har skadats inte kommer till tals och tystat ner?

    Kritik finns men när alla dom som jobbar inte blir skadade så finns ingen debatt i facken eller organisationerna. man sopar helt enkelt undan problemet med arbetsskadeförsäkringen under mattan!

    Man får ingen som helst juridisk hjälp eller advokat som kan företräda den skadade och försäkringen täcker inte advokatkostnaderna ens. När det sedan kommer till förhandlingar i domstolen står den försäkrade och skadade medlem som betalat in sina avgifter till denna försäkring helt ensam mot statens verk, i detta fallet, försäkringskassan och dess kader av jurister och advokater. Det är detta som borde fungera i en försäkring man betalar, men icke. Man är utlämnad till godtycke då sjuka/skadade inte har den kompetens som behövs för att driva juridiska och komplicerade mål mot staten.

    Men fackliga rörelsen hjälper inte längre sina skadade/ sjuka medlemmar.

    Varför går det annars över 150 000 arbetsskadade medlemmar utan ekonomisk ersättning eller livränta för sina arbetsskador?

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Svenskt Näringsliv nobbar LO:s invit om kortad arbetstid: ”Väldigt märkligt”

Svenskt Näringsliv nobbar LO:s invit om kortad arbetstid: ”Väldigt märkligt”

Alla branscher ska omfattas  Så ska det gå till  Svenskt Näringsliv: "Inte aktuellt"

Övertid och söndagsjobb tär på Volvopersonalen: ”Då blir man ju slutkörd”

Beordrad övertid fortsatt problem på Volvo – Eveline, 26: ”Sexdagarsvecka är inte kul”

Plötsliga schemaändringar och söndagsjobb i Umeå  ”Man vågar aldrig riktigt planera”

Hur mycket måste jag hoppa in för kollegorna?

Många är sjukskrivna  Juristen svarar

Jobbar svenskar mycket eller lite? Därför går meningarna isär

Jobbar svenskar mycket eller lite? Därför går meningarna isär

Två helt olika bilder av svenskarnas arbetstid  DA reder ut hur det funkar

Fyra dagar – sen är det helg

Jobbar fyra dagar i veckan – mår bättre och samarbetar mer

Löbe Granit har lediga fredagar  ”Det är hur skönt som helst”

Satsning på låga tvätterilöner betalas med bromsade ingångslöner: ”Absolut inte lönt”

Satsning på låga tvätterilöner betalas med bromsade ingångslöner: ”Absolut inte lönt”

Nytt tvättavtal på plats  Men nyanställda får stå för löneökningen  "Förjävligt att lönen är så låg"

Får chefen kalla till möte före passet?

Får ingen lön för mötestiden  Juristen förklarar

Så blir din nya lön – avtal för avtal

Så hög blir din nya lön – avtal för avtal

Dagens Arbete reder ut de nya avtalen för IF Metall, GS-facket och Pappers

Klart: Nytt riksavtal för massa- och pappers­industrin: ”Vi är nöjda”

Klart: Nytt riksavtal för massa- och pappers­industrin: ”Vi är nöjda”

Så höga blir lönepåslagen  ”Förhoppningsvis en reallöneökning”  Arbetsgivarna: Positivt för alla