Ledarsidan i Dagens Arbete bildar opinion utifrån arbetarrörelsens värderingar.

Syna SD i sömmarna

Publicerad 2020-02-19, 08:58   Uppdaterad 2020-08-25, 14:07

Helle Klein är chefredaktör för Dagens Arbete.

Ledare SD vill skära ner nära tio miljarder på arbetsmarknadsområdet. Gå aldrig på att det skulle vara ett arbetarvänligt parti, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

Sverigedemokraterna har skjuts i opinionen. Det beror på många olika saker där missnöjet med rådande regeringspolitik förstås är en förklaring. Men större betydelse har nog det faktum att M och KD öppnade famnen för SD och släppte in dem i den politiska värmen. Därmed överskreds den anständighetens gräns som tidigare har upprätthållits av även borgerliga politiker.

Det är ett politiskt haveri av stora mått för framför allt Moderaternas Ulf Kristersson som i valrörelsen 2018 bedyrade att hans parti aldrig någonsin skulle samarbeta med högerextrema SD.

Tyvärr påminner mönstret om hur konservativa partier har gjort både historiskt och i nutid runtom i Europa, där de antingen i tron att de skulle kunna domptera högerextremisterna eller i panik över väljarflykten börjat samarbeta med dem. Det leder bara till att extremisterna normaliseras och får ökat stöd. Människor röstar på originalet, inte på kopian.

Sverigedemokraterna är inga politiska duvungar – de har skolats parlamentariskt i decennier genom allt från kyrkofullmäktigeförsamlingar till kommunala nämnder. Nu har partiet dessutom suttit i riksdagen i över åtta år. Partiledaren Jimmie Åkesson har i särklass längst bakgrund som partiledare av alla de nuvarande partiledarna.

SD måste därför tas på allvar och synas politiskt inte bara i sina hjärtefrågor som ”stoppa invandringen” utan på alla politikområden. Deras nationalkonservativa politik får nu genomslag lokalt.

I de kommuner i Skåne där SD styr uppvisas en skrämmande inskränkt politik som på många sätt hotar yttrandefriheten och konstnärliga friheten. Från Hörby kommer larm om att skolrektorer hotas av kommunledningen till tystnad. Samtliga förvaltningschefer har sagt upp sig eller fått sparken sedan SD kom till makten 2018. I Sölvesborg fick bibliotekschefen nog och sade upp sig.

På riksplanet är det budgetmotionen som talar sitt tydliga språk. I Ekots lördagsintervju nyligen fick SD-ledaren Jimmie Åkesson frågan om hur de som står längst från arbetsmarknaden ska bli hjälpta när anslagen till Arbetsförmedlingen tas bort. Åkesson hävdade med emfas att radioreportern hade fel trots att hon citerade direkt ur SD:s budget. Faktum är att SD vill skära ner nära tio miljarder på arbetsmarknadsområdet.

Etableringsersättningen ska helt försvinna och den aktiva arbetsmarknadspolitiken pressas ned till ett minimum. De regionala skyddsombuden ska tas bort. Fackens inflytande minska. A-kassan ska förstatligas.

Gå aldrig på idén att SD skulle vara ett arbetarvänligt parti.

Helle Klein är numer direktor för Sigtunastiftelsen.

2 kommentarer till “Syna SD i sömmarna

  • Bortsett från Åkessons okunnighet om sakfrågorna är detta en total attack mot arbetsmarknadsområdet. SD är liksom övriga högerpartier arbetarfientligt. Där vinst är moroten är arbetaren förlorare.

  • Är inte sverigedemokraterna skapat av en arbetarfientlig och felaktig politik under många år, som håller på att bryta sönder landet (…) Blir det inte lite motsägelsefullt att angripa det man själv skapat !?

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

SD-politiker petas från förtroendeuppdrag i IF Metall

SD-politiker petas från förtroendeuppdrag i IF Metall

IF Metall: SD inte förenligt med fackets värderingar  ”Det är tragiskt”

SD-kopplat fackförbund snuvar IF Metall på avtalet

SD-kopplat fackförbund snuvar IF Metall på avtalet

Arbetsvärlden rapporterar  Startar eget fack på Instant Systems i Borås  IF Metall har inte gett upp

Åkessons utspel är ett hot mot Sverige – på riktigt

Eva Burman: Åkessons utspel är ett hot mot Sverige – på riktigt

SD vill göra inskränkningar i både yttrande- och tryckfriheten  ”Får inte gå obemärkt förbi”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Kravet: Färre timmar på jobbet  Så ska industriarbetare orka till pensionen  ”S borde lyssna mer på LO”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

Krokar arm i kritik mot regeringens invandringspolitik  ”Lösningar går alltid att finna”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

58 fackliga debattörer: "Gjort för lite och för sent"  IF Metall hänvisar till tidigare uttalanden  "Väldigt lång väg att få bojkott på plats"

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen: ”Svagt och dåligt”

Bara MP och V röstade för förbudet  ”Svagt och dåligt av de andra partierna”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

Facken vill se hållbara lösningar, nationellt självbestämmande och ökad forskning