Ledarsidan i Dagens Arbete bildar opinion utifrån arbetarrörelsens värderingar.

Syna SD i sömmarna

Publicerad 2020-02-19, 08:58   Uppdaterad 2020-08-25, 14:07

Helle Klein är chefredaktör för Dagens Arbete.

Ledare SD vill skära ner nära tio miljarder på arbetsmarknadsområdet. Gå aldrig på att det skulle vara ett arbetarvänligt parti, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

Sverigedemokraterna har skjuts i opinionen. Det beror på många olika saker där missnöjet med rådande regeringspolitik förstås är en förklaring. Men större betydelse har nog det faktum att M och KD öppnade famnen för SD och släppte in dem i den politiska värmen. Därmed överskreds den anständighetens gräns som tidigare har upprätthållits av även borgerliga politiker.

Det är ett politiskt haveri av stora mått för framför allt Moderaternas Ulf Kristersson som i valrörelsen 2018 bedyrade att hans parti aldrig någonsin skulle samarbeta med högerextrema SD.

Tyvärr påminner mönstret om hur konservativa partier har gjort både historiskt och i nutid runtom i Europa, där de antingen i tron att de skulle kunna domptera högerextremisterna eller i panik över väljarflykten börjat samarbeta med dem. Det leder bara till att extremisterna normaliseras och får ökat stöd. Människor röstar på originalet, inte på kopian.

Sverigedemokraterna är inga politiska duvungar – de har skolats parlamentariskt i decennier genom allt från kyrkofullmäktigeförsamlingar till kommunala nämnder. Nu har partiet dessutom suttit i riksdagen i över åtta år. Partiledaren Jimmie Åkesson har i särklass längst bakgrund som partiledare av alla de nuvarande partiledarna.

SD måste därför tas på allvar och synas politiskt inte bara i sina hjärtefrågor som ”stoppa invandringen” utan på alla politikområden. Deras nationalkonservativa politik får nu genomslag lokalt.

I de kommuner i Skåne där SD styr uppvisas en skrämmande inskränkt politik som på många sätt hotar yttrandefriheten och konstnärliga friheten. Från Hörby kommer larm om att skolrektorer hotas av kommunledningen till tystnad. Samtliga förvaltningschefer har sagt upp sig eller fått sparken sedan SD kom till makten 2018. I Sölvesborg fick bibliotekschefen nog och sade upp sig.

På riksplanet är det budgetmotionen som talar sitt tydliga språk. I Ekots lördagsintervju nyligen fick SD-ledaren Jimmie Åkesson frågan om hur de som står längst från arbetsmarknaden ska bli hjälpta när anslagen till Arbetsförmedlingen tas bort. Åkesson hävdade med emfas att radioreportern hade fel trots att hon citerade direkt ur SD:s budget. Faktum är att SD vill skära ner nära tio miljarder på arbetsmarknadsområdet.

Etableringsersättningen ska helt försvinna och den aktiva arbetsmarknadspolitiken pressas ned till ett minimum. De regionala skyddsombuden ska tas bort. Fackens inflytande minska. A-kassan ska förstatligas.

Gå aldrig på idén att SD skulle vara ett arbetarvänligt parti.

Helle Klein är numer direktor för Sigtunastiftelsen.

2 kommentarer till “Syna SD i sömmarna

  • Bortsett från Åkessons okunnighet om sakfrågorna är detta en total attack mot arbetsmarknadsområdet. SD är liksom övriga högerpartier arbetarfientligt. Där vinst är moroten är arbetaren förlorare.

  • Är inte sverigedemokraterna skapat av en arbetarfientlig och felaktig politik under många år, som håller på att bryta sönder landet (…) Blir det inte lite motsägelsefullt att angripa det man själv skapat !?

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Sluta slå på de arbetslösa

Marie Nilsson: Sluta slå på de arbetslösa

”Regeringens jobbpolitik är helt misslyckad”

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Kommunerna förlorar rätten att stoppa urangruvor

Kommunerna förlorar rätten att stoppa urangruvor

Vägen öppen för uranbrytning i Sverige.  Vid årsskiftet försvann förbudet  Nu har riksdagen beslutat att slopa kommunernas vetorätt

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  "Vill de peta mig går jag ur direkt"

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

Snurrigt om uranbrytning – därför är alla arga på Ebba Busch

Snurrigt om uranbrytning – därför är alla arga på Ebba Busch

Kommunerna kan förlora makten  Gruvbranschen också kritisk  ”Det är valfläsk”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

Det är inte demonstranterna som borde skämmas, skriver Jesper Johansson på Elitfönster i Lenhovda   ”Svårt att missa klassföraktet i detta”

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt  ”Handlar om att utöva inflytande”