”Låten gjorde många rörda eller förbannade”
Håkan Eklund från Halva Mänskligheten summerar sitt 2025 ”Det var ändå speciellt att lämna GKN”
Publicerad 2022-03-04, 14:38
DÅ Berättade om uppväxten och hur han lämnade en av Sveriges mest slutna sekter, Plymouthbröderna. NU Har bildat familj. Är fortfarande upprörd över att den kristna rörelsen kan driva en egen skola.
John berättar:
”Jag valde att kliva fram och berätta för att jag är kritisk mot att Plymouthbröderna får driva sin egen skola i Halland. Även om de säger att skolan är öppen för alla så är det bara rörelsens barn som går där.
Jag vet själv hur mycket det betyder att gå i en vanlig skola och träffa barn och lärare utanför. Något som gav mig andra intryck och utvecklade mitt kritiska tänkande. Jag trodde att reportaget skulle leda till någon slags förändring. Men ingen politiker vill ta i frågorna om den här typen av skolor. Samtidigt förstår jag att förändringar inte sker över en natt.”
Läs också

Plymouthbröderna är en sluten religiös sekt. Medlemmar driver en kritiserad friskola och kontrollerar ett industriimperium som är fientligt mot facket. Dagens Arbete har träffat John, en av få som lyckats slita sig loss från sekten.