Debattartiklar är texter som tar ställning. Åsikterna är skribenternas egna.

”Vi måste hitta det vi tror på”

Publicerad 2022-09-23, 09:26   Uppdaterad 2022-09-26, 14:13

Debatt Vi har fått ett valresultat där många arbetare röstat emot sina egna intressen. I dagens känslodebatt saknar jag den ideologiska grunden, skriver Dan Strängby.

Om skribenten:

Dan Strängby jobbar på Gyllensvaans Möbler utanför Falköping sedan 1990. Sitter i klubbstyrelsen, avdelningsstyrelsen i Västra Götaland samt i GS förbundsstyrelse.

När jag kör truck och lastar lastbilar kräver det att jag är koncentrerad. Rätt artikel ska stå på rätt plats på bilen, inget gods får bli skadat. Det är ett högt tempo. När klockan ringer för hemgång är jag som regel ganska trött.

Just den här dagen är det något som stör mig. Jag försöker förstå världen och människorna där utanför. Valresultatet förbryllar mig.

En sak har jag lärt mig. En väljarkår är aldrig rationell. Inte någonstans i välden och alltså inte heller i Sverige.

Jag tittar på några av de förslag som partierna till höger har sagt att de ska genomföra: Sänkt a-kassa, begränsningar i strejkrätten, återinföra stupstocken i sjukförsäkringssystemet, begränsa de regionala skyddsombudens tillträdesrätt.

Rent konkret är detta reformer som påverkar lönen och arbetsvillkoren negativt för mig och mina arbetskamrater. Att rösta för dessa förslag blir ologiskt.

Hur kan det bli så här? Jag vi är inte ensamma. Titta exempelvis på Sydafrika. Efter decennier av förtryck fick den svarta delen av befolkningen rösta i fria demokratiska val. Nelson Mandela vann med över 60 procent majoritet. Men cirka 40 procent röstade inte på Mandela. De röstade på den regim som hade plågat dem i så många år.

Det finns inget svar på varför det ser ut så här, ingen logik. Mer än att vi är känslomänniskor, agerar utifrån känslor, inte logik.

Jag har stor respekt för att man hittar olika infallsvinklar i olika frågor. Men vi måste utgå från fakta – debatten som förs nu är påminner mest om pajkastning och är helt ointressant.

Det är nu jag saknar den ideologiska diskussionen. Om vi bortser från de mest extrema ideologierna på höger och vänsterkanterna så är ideologier något fint som utvecklar ett demokratiskt samhälle.

Hittar man sin ideologi, vad man tror på och står för och förankrar det i fakta som finns att tillgå, då definierar man sig som människa. Och då blir allt blir så mycket enklare. Vem är jag? Vad står jag för?

Demokratin firade 100 år 2021. Vi får aldrig ta den för given. Min farsa föddes 1917. Han växte upp med tjänstehjonsstadgan som gav arbetsgivarna laglig rätt att prygla sina anställda. Lagen avskaffades 1925. Det är inte länge sedan.

Arbetarrörelsen har på demokratisk väg undanröjt sådana lagar. Under decennier av facklig-politiskt arbete man lyckats skapa ett regelverk som gör tillvaron dräglig, eller till och med bra för oss arbetare.

De paroller som arbetarrörelsen skapade redan förrförra seklet är i dag kanske mer brännande aktuella än någonsin tidigare. Människan lika värde, jämställdhet mellan man och kvinna, rättvisa löner.

Mitt arbete och mina uppdrag i GS definierar mig som människa. Jag börjar därifrån. Jag känner mig trygg med min ideologi. Det känns skönt.

Delta i debatten!

Håller du med? Eller absolut inte? Skriv till oss om du också vill delta i debatten.

Janna Ayres
Debattredaktör
Ja@da.se

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Mer åsiktsmaterial

Mitt i en perfekt storm

Eva Burman: Mitt i en perfekt storm

”Utmaningarna framåt fortsätter”

Det fackliga samtalet kan inte vänta

Det fackliga samtalet kan inte vänta

”Känslan av att vara trygg är just en känsla och kan inte garanteras”

Vilket arbetsliv vill vi ha?

Pontus Georgsson: Vilket arbetsliv vill vi ha?

”Vi behöver hålla två tankar i huvudet samtidigt”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Sluta slå på de arbetslösa

Marie Nilsson: Sluta slå på de arbetslösa

”Regeringens jobbpolitik är helt misslyckad”

SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

GS-facket ger svar på tal  ”Reser en obekväm fråga”

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Gröna arbetsgivare: Bilden är ofullständig   ”Är de en användbar berättelse i en bredare strid?”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

Det är inte demonstranterna som borde skämmas, skriver Jesper Johansson på Elitfönster i Lenhovda   ”Svårt att missa klassföraktet i detta”