• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Efter en höst av övertid är det – kanske – dags att lämna Volvo lastvagnars anläggning för gott för Linn och Ida. Foto: David Lundmark.

Inhyrda kan tas tillbaka på Volvo lastvagnar – ”Är vi uppsagda eller inte”

Publicerad 2023-12-21, 14:15   Uppdaterad 2024-03-14, 15:12

I november sades drygt 400 bemanningsanställda upp på Volvo lastvagnar i Umeå. Den 20 december gick de hem. Samtidigt har flera personer fått frågan om de vill komma tillbaka, efter helgerna.

I slutet av november informerade Volvo om att de skulle säga upp kontraktet för alla 400 bemanningsanställda, från och med den 20 december. I samband med det gick företaget också ut med att skiften skulle göras om från treskift till tvåskift, och från femskift till fyrskift, som en anpassning till det globala konjunkturläget.

Per-Erik Johansson. Foto: Privat.

– Om det blir 40, 80 eller 100, hur många som kommer att erbjudas tillsvidareanställning via Konsultia igen, det blir väl klart först när det är dags att rulla gång produktionen med de nya skiftformerna i början av januari, säger Per-Erik Johansson, ombudsman på avdelningen som förhandlat för de bemanningsanställda.

Per-Erik Johansson är kritisk till företagets bristande framförhållning.

– Volvo borde väl ha funderat vad det innebär med de nya skiften. Det hade varit en mer anständig process. Men det är väl det här som är den nya arbetsvärlden. Tvära kast för de som ska stå för flexibilitet, alltså våra medlemmar som är bemanningsanställda.

Men samtidigt som Volvo nu drar ner på personal så har övertiden varit hög under hela 2023. Facket på Volvo är oroligt att det kommer att fortsätta och har motsatt sig förändringarna.

– Vi anser inte att driftsäkerheten i anläggningen är tillräcklig med den här neddragningen, utifrån hur det har sett ut under året. Vi känner en stor oro för fortsatt uttagande av övertid. Som klubb har vi också reserverat oss mot företagets beslut att dra ner skiftformen, eftersom vi anser att bemanningen blir för låg, säger IF Metallklubbens vice ordförande Åsa Dahlsten.

Linn och Ida har jobbat på Volvo lastvagnar i två och ett halvt år. Sedan sommaren 2022 har de varit anställda via bemanningsföretaget Konsultia. Foto: David Lundmark.

Och för de bemanningsanställda på Konsultia har det varit veckor med tvära kast. Redan veckan efter att de bemanningsanställda fick uppsägningsbeskedet kallades de in för att jobba extra.

– Det blir ju att man undrar, är vi uppsagda eller inte liksom, säger Ida som jobbat på Volvo lastvagnar i två och ett halvt år. Först som visstidsanställd och sedan som konsult.

Bristen på förutsägbarhet har varit slitsam, berättar hon och hennes kollega Linn, som varit på Volvo lastvagnar lika länge som Ida. Under hösten har de inte fått några andra signaler än att det ser bra ut med jobb framöver.

– Vi fick veta fem minuter innan det stod i tidningen. ”Hej, vi har möte om fem minuter.” De stannade hela fabriken och så kom beskedet, säger Linn. 

De vet ännu inte hur det kommer att bli nästa år. Om de får komma tillbaka är det inte helt klart till vilken avdelning eller för hur lång tid. Senaste årets många övertidstimmar och bristen på besked blir också ett tillfälle att fundera på vad de vill göra framåt i livet. 

– Jag har älskat att jobba här, alltså arbetsuppgifterna. Det är bara det här med att bli runtkastad, säger Ida.                    

Läs också

Uppsagda förra veckan – beordrade till övertid i helgen

”Osmakligt” – facket förhandlar för att behålla en del av de inhyrda på Volvo Lastvagnar i Umeå.

Volvo lastvagnar svarar via mejl. Dagens Arbete vill veta varför Volvo ger så snabba och motsägelsefulla besked när det gäller jobben för de bemanningsanställda, om Volvo har ambitionen att göra det mindre rörigt i framtiden samt vad de vill säga till dem som går hem för julen och inte vet vad som händer den närmsta tiden.

Kommunikationschef Elisabeth Lundell skriver i mejlet att:

”Vi anpassar vår produktionstakt regelbundet, utifrån kundernas efterfrågan. Vår bemanning är behovsstyrd och där använder vi konsulter som en del av vår flexibilitet för att snabbt kunna anpassa oss efter ändrade förutsättningar. Hur många som behövs i vår verksamhet ses över i samverkan med fackliga parter, vi anser generellt att vi har en god och konstruktiv dialog.”  

Bemanningsföretaget Konsultia vill inte svara på frågor innan de vet hur många som kommer att erbjudas jobb efter årsskiftet. 

Janna Ayres

Läs mer: bemanningsföretag Elisabeth Lundell IF Metall inhyrning Konsultia Umeå Uppsägning Volvo Volvo Lastvagnar
Dela:

2 kommentarer till “Inhyrda kan tas tillbaka på Volvo lastvagnar – Är vi uppsagda eller inte”

  • Malin skriver:
    22 december, 2023 kl. 12:11

    Ja men jaha? Det är ju så det har fungerat under många år inom bemanning. Vem är förvånad? Uppsagd innan jul. Ringer några dagar efter sista dag och blir erbjuden att komma tillbaka efter helgerna, gärna via ett annat bemanningsföretag så semestern hinner bli utbetald och man inte hinner jobba in ny till sommarsemestern drar igång. ”Synd att du inte har 4 veckor att ta ut…men du kan ju ta obetald semester” ”Du skulle ha sparat semesterersättningen så hade du kunnat ha betald semester nu, jaha, hade du två veckor karens och fick inga pengar mellan jul och trettondan, det är ju olyckligt men inget vi kan göra något åt…”

    Svara
  • Richard skriver:
    12 februari, 2024 kl. 07:30

    Sådan är kapitalismen, det enda som räknas är vinsten varför de anställdas hälsa och mående är ointressant.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Historisk facklig uppslutning  ”Önskat att de hade fått kollektivavtal”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

IF Metall misslyckades med att få till ett kollektivavtal

Tesla: ”Utnyttjat vår lagliga rätt att inte teckna kollektivavtal”

Tesla: ”Utnyttjat vår lagliga rätt att inte teckna kollektivavtal”

”Vi uppfyller huvudpoängen med den svenska modellen”

Marie Nilsson: ”Det är klart vi har misslyckats”

Marie Nilsson: ”Det är klart vi har misslyckats”

IF Metalls förbundsordförande om strejkens slut  ”För tidigt att göra någon analys nu”

Veli-Pekka Säikkälä om slutet på strejken: ”Förjävligt”

Veli-Pekka Säikkälä om slutet på strejken: ”Förjävligt”

LO-toppen: ”Lätt att starta ett krig, men svårt att avsluta det”

Strejkvakterna packar ihop runt om i landet: ”Tung känsla”

Strejkvakterna packar ihop runt om i landet: ”Tung känsla”

IF Metall meddelar att strejken är över

Nu går Alex tillbaka och jobbar på Tesla – utan kollektivavtal

Nu går Alex tillbaka och jobbar på Tesla – utan kollektivavtal

IF Metall avslutar strejken  ”Sabbat för sig själva”

Teslastrejken avslutas

Teslastrejken avslutas – facket: ”De har använt bannlysta metoder”

Tesla har köpt ut alla förbundets strejkande medlemmar  Drygt två och ett halvt år av konflikt når sitt slut

Strejken startar om i Umeå: ”Behöver skriva en vitbok”

Ombudsmannen i Umeå: ”Behöver skriva en vitbok”

”Grundlagsskyddad rättighet att strejka”

Här drar Teslastrejken igång igen

Här drar Teslastrejken igång igen

IF Metall packar upp flaggorna utanför Teslas verkstäder – igen  Antalet faktiska strejkare oklart

Teslakonflikten

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

IF Metall misslyckades med att få till ett kollektivavtal

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Historisk facklig uppslutning  ”Önskat att de hade fått kollektivavtal”

Teslastrejken avslutas – facket: ”De har använt bannlysta metoder”

Tesla har köpt ut alla förbundets strejkande medlemmar  Drygt två och ett halvt år av konflikt når sitt slut

Visa fler

Tesla: ”Utnyttjat vår lagliga rätt att inte teckna kollektivavtal”

Tesla: ”Utnyttjat vår lagliga rätt att inte teckna kollektivavtal”

”Vi uppfyller huvudpoängen med den svenska modellen”

Man död - fick truck över sig

Man död — fick truck över sig

Polisen upprättat anmälan om arbetsplatsolycka i Bankeryd

Kär & galen i flipper

Marcus och Linda har 80 flipperspel i källaren

Industriarbetare – och flippernördar  DA besöker Sveriges största flippersamling

Bruken förlorar pengar – har blivit för gröna

Arctic Paper i Grycksbo förlorar utsläppsrätter: ”Blir en orättvisa”

Straffas för snabb omställning  ”Vi är helt enkelt för gröna”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram