• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Foto: BERTIL ENEVÅG
Foto: BERTIL ENEVÅG

LO: dåligt stöd bland medlemmarna

Publicerad 2013-12-03, 12:09   Uppdaterad 2015-02-09, 11:13

LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson är inte förvånad över resultatet i Dagens Arbetes undersökning. Men han tror inte att LO-medlemmarna stödjer fler föräldramånader.

Resultatet av Dagens Arbete undersökning var inget som förvånade LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson. Snarare bekräftar det att LO har stöd att driva förslaget om en tredelad föräldraförsäkring. Undersökningen visar att majoriteten av avdelningsorförandena i de tre industrifacken GS, Pappers och IF Metall vill binda upp fler föräldramånader.

Karl-Petter Thorwaldsson har själv utrett föräldraförsäkringen 2004, åt den dåvarande Socialdemokratiska regeringen. Redan då föreslog han en tredelning av försäkringen.

– Men att genomföra det i praktiken kommer vara väldigt svårt. Det blir svårt att argumentera i frågan för att det hela tiden blir en debatt om att staten lägger sig i familjens liv. Det gör att frågan blir så känslig, säger Karl-Petter Thorwaldsson.

Han tror att det finns ett motstånd bland LO:s medlemmar för att knyta upp fler föräldramånader. Men det inte omöjligt att driva igenom förslaget om tredelning. Nyckeln, menar han, är att göra det på ett uppmuntrande sätt, att opinionsbilda och skapa debatt.

– Vi har försökt påverka Socialdemokraterna och det har varit mycket lyckosamt för nu är de för en tredelning, säger han.

Men Socialdemokraterna har inte velat bestämma sig för när de ska införa tredelningen. Vad förväntar du dig av Socialdemokraterna framöver?

– Jag hoppas att de ökar antalet månader under nästa mandatperiod. Det tycker jag är rimligt.

Hur mycket föräldraledigheten tog du ut med dina barn?

– Halva tiden. Då var det extremt ovanligt. Men jag hade en bra förebild inom facket. Jag hoppas vi får fram fler sådana förebilder inom facken idag.

Aron Engman

Dela:
Branschen vill kicka ut de ryska ägarna från Kubal: ”Det är bråttom”

Branschen vill kicka ut de ryska ägarna från Kubal: ”Det är bråttom”

Svenskt Aluminium: Viktigt för beredskapen med smältverk som inte är ryskt   ”Inte akut – men bråttom”

Två sågverk läggs ner: ”Vi är chockade”

Två sågverk läggs ner: ”Vi är chockade”

70-tal anställda berörs i Orrefors och Urshult  ”Såg det inte komma”

Samma bil, samma fru, samma hus – men nu lämnar Mats jobbet efter 52 år

Samma bil, samma fru, samma hus – men nu lämnar Mats jobbet efter 52 år

Att sluta arbeta är dock inte aktuellt  ”Har utbildat mig till ångmaskinist”

Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet

Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet

IF Metalls jämställdhetsgrupp vill öppna för samtal  ”Ser ofta saker tidigare än arbetsgivarna”

Svetsaren Davids, 41, tatuering gav honom VIP-dag på Gröna Lund

David Eriksson, 41: om en tatuering som öppnat många dörrar

Har skrivit in Carpe Diem i svanken: ”Sant på något vis”   ”Kommer aldrig att ta bort den”

Efter 22 år i Sverige ska mekanikern Dimitry utvisas: ”Allt är förstört”

Efter 22 år i Sverige ska mekanikern Dimitry utvisas: ”Allt är förstört”

Anställd i bristyrke och har en son som får stanna  Ändå måste Dmitriy och hustrun tillbaka till Uzbekistan

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram