• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Foto: David Lundmark

”Oerhört provocerande”

Publicerad 2016-12-21, 15:12   Uppdaterad 2020-08-03, 16:32

Förra gången ville de ha lördagsarbete, nu vill de att vi ska jobba även på söndagar. Arbetsgivarnas krav är oerhört provocerande och långtgående, säger IF Metalls förbundsordförande Anders Ferbe.

Han syftar närmast på den så kallade arbetstidskorridoren som arbetsgivarna nu vill utöka. I Teknikavtalet kan arbetsgivaren redan idag ensidigt variera 40 minuter per arbetspass – max 2,5 timmar på en vecka – utan att behöva göra upp med det lokala facket. Den korridoren vill Teknikföretagen utöka till 7 timmar under en tvåveckorsperiod.

– Det innebär helgarbete som ordinarie arbetstid. Det skulle slå oerhört hårt mot våra medlemmar, säger Anders Ferbe.

IF Metall vill gå motsatt håll och i stället minska arbetstidskorridoren till 30 minuter per arbetspass om de lokala parterna inte gör upp om något annat.

– Ju längre korridoren är desto mer frestande för arbetsgivaren att strunta i att göra upp med facket. Därför måste vi minska den, ett krav som dessutom vår kongress har ställt sig bakom.

Medan arbetsgivarna vill öka den beordrade arbetstiden till 200 timmar plus möjlighet att göra upp med den enskilde arbetaren om ytterligare 50 timmar, vill IF Metall gå åt andra hållet: dagens övertidstak på 150 timmar bör minskas till 100 timmar.

– Ett viktigt krav i synnerhet för alla våra medlemmar som har bundna arbetsuppgifter. Där är det oerhört svårt att neka övertid idag.

En nyhet i Teknikföretagens krav är låta löneökningarna vara kostnadsneutrala. Eventuella löneökningar ska ”balanseras med att avtalet i andra delar görs mindre kostsamt för bolagen”.

– Det innebär att deras krav i princip är ett nollbud. Om vi vill ha högre löner så måste vi betala med exempelvis sänkt ersättning för obekväm arbetstid eller övertid. Oerhört provocerande.

Hela löneavtalet ska kunna förhandlas bort lokalt. Dessutom vill arbetsgivarna ha nya regler för löneöversyn vid ett kort avtal. En tredjedel av potten ska kunna hållas inne tills man ser om några klättrat i lönesystemet. I så fall räknas en tredjedel av potten av och de anställda går miste om en avtalshöjning.

– Vem vill då ha ett lönesystem, undrar Anders Ferbe. Varför ska man gå med på en avräkning av potten om man förkovrat sig och därför klättrat i lönetrappan på företaget?

IF Metall kräver 2,8 procent på ett år. Samtidigt räknar konjunkturinstitutet (KI) med att löneökningarna kommer att uppgå till runt 3 procent om året de två kommande åren.

Varför då inte kräva mer än 2,8?

– Därför att vi utgår från en samlad bedömning av inflationstryck, konkurrenskraft och produktivitetsökning. Jag förstår inte hur KI räknar. Det finns alltid ekonomer som tittar på historiska data och så gör de en framtidsbedömning som sällan eller aldrig stämmer med verkligheten.

Fortsatt utbyggnad av delpensionen och en särskild låglönesatsning står också på förbundets kravlista. Låglönesatsningen innebär att den som tjänar mindre än 24 000 kronor bidrar med minst 672 kronor till potten.

IF Metall bytte idag krav på åtta avtalsområden. Utöver verkstadsindustrin fick bland annat stålindustrin, gruvorna, plast- och läkemedelsindustrin, tekoföretagen och den kemiska industrin också avtalsbud. Det mest uppseendeväckande är att arbetsgivarna på I-avtalet (gamla allokem) kräver en arbetstidskorridor på 2 timmar per dag, totalt 10 timmar i veckan.

De krav som IF Metall har på sina motparter liknar de man ställt på Teknikföretagen. Ett specifikt krav för gruvorna är att förbundet vill ha ett dagbrottstillägg motsvarande ett halvt underjordstillägg inskrivet i det centrala avtalet. I dag regleras dagbrottstilläggen endast i lokala avtal.

Harald Gatu

Läs mer: Anders Ferbe arbetstidskorridoren avtal 2017 avtalsrörelse IF Metall teknikavtalet Teknikföretagen
Dela:

9 kommentarer till “Oerhört provocerande”

  • Anna-Lena Martinsson skriver:
    22 december, 2016 kl. 16:29

    Jag blir så arg! Arbetsgivarna blir värre och värre! Istället för att anställa fler och göra arbetslivet lättare för fler, så ökar de pressen på redan anställda! När folk står i kö för att få jobba! Hela deras taktik går ut på att slå mot arbetslösa, få dem att ta jobb till skitpengar och hota alla andra med lönesänkningar! Välkommen tillbaka 50-talet! Samma strid då som nu – bara en repris! Fy fan!

    Svara
  • Anna-Lena Martinsson skriver:
    22 december, 2016 kl. 16:32

    skrev en kommentar ovan och står för den. Ursäkta ordvalet, men när man blir arg, måste man svära!

    Svara
  • Håkan Zackrisson skriver:
    22 december, 2016 kl. 17:38

    Tjenare Anna-Lena; du behöver inte be om ursäkt och visst blir man förbannade.
    Och att vi reagerar
    Vi måste stå upp för våra krav och ta kampen

    Hälsar Håkan Zackrisson Smygehamn

    Svara
  • Marie-Louise Anoschkin skriver:
    22 december, 2016 kl. 17:45

    Ja, nu gäller det att organisera alla på arbetsplatsen och visa att vi är starka!!!
    Arbetsgivarnas krav är fruktansvärda!

    Svara
  • Dan Strängby, Förtroendevald i GS skriver:
    23 december, 2016 kl. 10:45

    Jag delar Anna-Lenas ord fullt ut. Hoppas bara att alla förstår vad det skulle innebära om vi kollektivanställda inte hade en stark fackförening i ryggen. Det fackliga löftet vi har gett varandra känns bara mer och mer angeläget för varje år som passerar. Dags att sätta ned foten, tillsammans är vi starka!

    Svara
  • Tobias skriver:
    23 december, 2016 kl. 12:54

    Blir man provocerad på detta sätt, borde man göra något drastiskt själv också. Kanske skulle en generalstrejk friska upp sinnet och få blodet att svalla? Vågar man?

    Svara
  • Dan Andersson IF Metall medlem. skriver:
    24 december, 2016 kl. 19:17

    Vi kommer allt närmare en konflikt med våran motpart. Står man för de här orimliga kraven så är det slut med friden på svensk arbetsmarknad.
    Eller ställer arbetsgivarna en massa luftkrav för att få bort mesta möjliga, ur våran framställan?
    En farlig taktik i så fall!

    Svara
  • stevO skriver:
    26 december, 2016 kl. 16:25

    Jag Ian leva med ett nollbud mot att man utökar ATF och ger 100% bestämmande rätt till arbetstagaren vid övertid.

    Svara
  • David skriver:
    2 januari, 2017 kl. 07:33

    Det börjar bli dags för en storstrejk.
    Jag skulle inte tro att företagsledningarna kommer att ha låga löneanspråk i år utan kommer få ut x antal tusen mer per månad.
    Vi som står på golven och skapar vinsterna åt företagen måste få pengar för vårat slit.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Forgex varslar all personal om uppsägning  Företaget ansöker om rekonstruktion

Har du blivit gravid? Ring chefen!

Tuva, 26, om graviditeten på Volvo: ”Såg risker överallt”

Risker i arbetsmiljön tvingar kvinnor att berätta direkt ”En utsatt känsla”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Marie Nilsson: ”Människovärdet kommer alltid först”

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

100 000 jobb var i fara  Samma koncern som Scania  Koncernfackets ordförande: ”Måste hitta en ny väg”

Jennifer, 26, tjänar 36 000 som maskinoperatör

Så mycket tjänar Jennifer, 26, som maskinoperatör

Berättar om sitt löneläge på Alfa Laval i Eskilstuna  ”Ganska mycket tillägg”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

”Bra att allt utreds ordentligt”  IF Metall: ”Ser vi brister så stoppar vi arbetet”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Polis och åklagare utreder arbetsmiljöbrott

Gruvraset i Garpenberg utreds av polisen – misstänkt arbetsmiljöbrott

Gruvraset i Garpenberg utreds av polisen – misstänkt arbetsmiljöbrott

Fyra arbetare skadade i Bolidens gruva  Polis och åklagare tar över

Stora bränder härjar i Europa – så rustat är Sverige

Stora bränder härjar i Europa – så rustat är Sverige

Skogsstyrelsen: Klimatanpassningarna halkar efter

Val 2026

Det handlar inte om åsikter – det handlar om uppdraget

Det handlar inte om åsikter – det handlar om uppdraget

Replik i debatten kring DA:s granskning

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

De trotsar fackets röda linje – ställer upp för SD i valet: ”Varför inte?”

De trotsar fackets röda linje – ställer upp för SD i valet: ”Varför inte?”

Kandiderar för SD – I strid mot fackets hållning  Så svarar några av kandidaterna

Visa fler

Nya detaljer om dödsolyckan på Alleima

Nya detaljer om dödsolyckan på Alleima

Tidigare sekretess hävd  Truckföraren kan haft skymd sikt

I love Tunanäs

Här får bara Scania­anställda campa: ”Ett paradis”

Tunanäs: en exklusiv camping  DA träffar Scaniasemestrare i hängmattan

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram