• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete

Krisen på Northvolt

Norhtvolt. Foto: TT

Northvolt svarar på kritiken: ”Nya masker och utbildning på gång”

Publicerad 2025-02-28, 05:00   Uppdaterad 2025-02-27, 16:45

Northvolt tillbakavisar kritiken från skyddsombudet. Personalen har både utrustning och kunskap om vilka farliga kemikalier som finns.

Ett skyddsombud på Northvolt har under sex månaders tid sökt åtgärder i brister kring hanteringen av skyddsmasker på företaget. Men utan resultat. Nu har ärendet gått vidare till Arbetsmiljöverket.

Northvolt Ett:s kommunikationschef Matti Kataja skriver i ett mejl till Dagens Arbete att företaget redan använder nya masker. En ny utbildning är klar i slutet av februari och ska verkställas i mars. 

Eftersom företaget använder riskbedömningar och arbetsbeskrivningar för att styra användning av relevant skyddsutrustning, skriver han, anser Northvolt inte att de ska regleras i en ny policy.  

Delar ni skyddsombudets bild när det kommer till hanteringen av skyddsmasker?

– Vi anser att vi har en bra grund när det gäller utbildning för operatörer inom RPE men vår ambition är självklart att ständigt bli bättre. Under 2025 inför vi nya förbättrade arrangemang där RPE med tät passform ska ge våra medarbetare bättre komfort.

Matti Kataja. Foto: @Matti_Kataja på X

Northvolt hanterar farliga kemikalier, men trots det har man gång på gång missat deadlines från skyddsombudets begäran om förbättringar i rutiner kring skyddsmasker. Varför då?

– Det här är frågor som vi har arbetat med under en tid och där vi har hållit facket kontinuerligt uppdaterat. Men vi anser att våra medarbetare har den utbildning och utrustning som krävs för att kunna arbeta på ett säkert sätt.

– Vi hanterar löpande en stor mängd olika arbetsmiljöfrågor där vi naturligtvis gör prioriteringar baserat på riskbedömning och säkerställer att vi systematiskt gör nödvändiga förbättringsaktiviteter.

I anmälan menar skyddsombudet att hanteringen av skyddsmasker sköts utan någon plan. Det blir ofta upp till olika managers, som har ”bristfällig kompetens”, att sköta maskerna. 

Vad har Northvolt för ansvar att utbilda personalen i hantering av giftiga ämnen?

– All vår personal är utbildad till en hög standard i kemikaliehantering. När det gäller hantering av masker kommer en ny utbildning att vara klar i slutet av februari, den rullar vi ut i mars.

Peter Schwartz

Läs mer: Arbetsmiljö IF Metall kemikalier Matti Kataja Northvolt Skellefteå skyddsombud
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram