Facken på Scania lättade

Publicerad 2007-01-12, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:30

I går sa Volkswagen nej till att MAN tar över Scania. Det gläder facket på Scania.

– Nu har vi troligen fått frågan dit vi vill ha den. Ett fientligt övertagande från MAN är borta ur bilden, säger Kjell Wallin, ordförande för Scaniafacken.

På måndag ringer Kjell Wallin sina kollegor i IG Metall på Volkswagen som är väl representerade i den tyska biljättens styrelse.

– Volkswagen säger att de siktar på ett ”vänligt”, framtida sammangående mellan Scania och MAN. Jag vill veta på vilka grunder de tänker sig ett sådant samgående.

Scaniafacken har aldrig avvisat fördjupat samarbete eller samgående med andra lastbilstillverkare.

– Det viktiga är att det görs på industriellt logiska grunder och att vi från Scania, såväl ledning som fack, får vara med från början.

Ännu har dock budtiden för MAN inte gått ut. Fram till sista januari har Wallenbergs investmentbolag Investor på sig att fundera på om de vill sälja sitt aktieinnehav i Scania för 475 kronor per aktie. Det skulle betyda en prislapp på 99 miljarder kronor.

Hittills har Investor varit kallsinniga till försäljning till det priset. Men Kjell Wallin tar inget för givet:

– Det har varit så många turer i den här affären att vi ännu inte kan sänka garden. Man vet inte vad som kan hända fram till den sista januari.