• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Musa Bargabriel, upphandlingschef på upphandlingsorganisationen Sinfra.

Ingen riskanalys av Sulzer: ”Upp till lagstiftarna att besluta om”

Publicerad 2026-02-03, 05:00   Uppdaterad 2026-02-04, 08:08

Många kommuner som handlar med ryskägda Sulzer har litat på att upphandlingsorganisationen Sinfra ”har koll”. Men Sinfra gör ingen egen riskanalys av det ryska ägandet.

– Frågor som rör etik och moral, det är det upp till lagstiftarna att besluta om, säger upphandlingschef Musa Bargabriel.

Dagens Arbete granskar Sulzer:

Del 1: Svenskt dricksvatten och kärnkraft beroende av ryskägd teknik: ”Säkerhetshot”

Del 2: 125 kommuner gör affärer med ryskägda företaget: ”Naivt”

Del 3: Samtliga kärnkraftverk köper Sulzer-teknik – för kylning av reaktorer

Del 4: Boliden byter ut ryskägda pumpföretaget i gruvorna

Gruvklubben: Gruvklubben: ”Trygg med det val som Boliden gör”

Ledare: Vi har dukat bordet åt Ryssland – och ingen har tänkt på riskerna?

Ingen riskanalys av Sulzer: ”Upp till lagstiftarna att besluta om”

Fördjupning: Vem är Viktor Vekselberg?

Peter Hultqvist (S): ”Måste förstå vad rysk infiltration innebär”

Flera kommuner uppger för Dagens Arbete att de inte gjort någon egen säkerhetsprövning eller analys när de anlitat ryskägda Sulzer. De har litat på att upphandlingsorganisationen Sinfra, där kommuner kan vara medlemmar, ”har koll”.

Musa Bargabriel, upphandlingschef på upphandlingsorganisationen Sinfra.

Enligt EU-regler får kommuner inte göra upphandlingar med bolag som har mer än 50 procents ryskt ­ägande. Efter att ha belagts med sanktioner från USA 2018, minskade den ryska oligarken Viktor Vekselberg sitt ägande till cirka 49 procent.

Sinfra gör inte någon annan riskanalys, utöver 50-procentgränsen. Det säger upphandlingschef Musa Bargabriel. Enligt honom finns det inte lagrum att utesluta Sulzer, trots den ryska huvudägaren.

Ser du några problem med ­lagstiftningen?

– Arbetsmässigt ser vi inte det. Det är tydliga besked på vad som gäller. Sedan är det klart att det finns frågor som rör etik och moral, men det är upp till lagstiftarna att besluta om.

Vi har pratat med en säkerhets­expert som tycker att det är olämpligt att kommuner köper pumpar och tillhörande övervakningssystem från det här bolaget?

– Jag förstår det, men det får våra politiker jobba på. Det är deras uppdrag att säkerställa. Vi följer offentlig upphandling och de regelverk som finns från EU-nivå, säger Musa Bargabriel.

Amanda Lindholm, Rasmus Lygner

Läs mer: Putin Ryssland Sinfra Sulzer
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram