Chef kallade in onykter reparatör

Publicerad 2004-11-22, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:35

En chef på Korsnäs övertalade en reparatör att ställa upp på jobb, trots att denne druckit både whisky och starköl.
”Ett klart brott mot företagets egen alkoholpolicy”, säger en irriterad Jan-Henrik Sandberg, avdelningsordförande i Pappers.

Det var i början av året som ett allvarligt fel uppstod i kokeriet vid det Stenbecksägda bruket utanför Gävle. Bland personalen fanns det bara två reparatörer som kunde fixa felet som uppstått. Båda var lediga. När arbetsledningen ringde var en av dem på väg till en fest. Den andre uppgav att han druckit alkohol och menade att han inte var helt opåverkad.

– Men han övertalades av chefen att inställa sig på jobbet, säger Jan-Henrik Sandberg. Som vi ser det är det brott mot företagets egen alkoholpolicy och ett underligt agerande från arbetsledningen. Uppenbarligen sätts ekonomin före hälsa och säkerhet.

Det dröjde lång tid innan facket fick reda på det inträffade.

– När vi tog upp det med företaget, blev också de upprörda och en internutredning tillsattes. Den visade att fel hade begåtts hela vägen.

Men företaget mörkade sedan utredningen.

– Vi krävde att få ta del av innehållet i utredningen, veta vilka personer som varit inblandade, eventuella disciplinära åtgärder och vilka åtgärder som åtagits för att detta inte ska kunna upprepas.

Några svar har Korsnäsfacket hittills inte fått.

– Företagets handlingssätt strider mot både MBL, samverkansavtalet och arbetsmiljölagen och nu vill vi lyfta frågan till en central förhandling. Den principiella frågan vi vill ha svar på är om vi har rätt att få ta del av företagets utredning. Dessutom hoppas vi att arbetsgivarna i Skogsindustrierna ska klargöra för Korsnäs att de gjort fel.

Är detta en engångsföreteelse på Korsnäs?

– Jag har i alla fall inte hört talas om något liknande.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!