Skarpt läge i Finland

Publicerad 2005-05-16, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:34

Konflikten inom den finska pappersindustrin är i full gång.
– Det är ett väldigt allvarligt läge. Ingenting talar för en snabb lösning av konflikten, säger Pappers avtalssekreterare Lennart Olovsson.

Fram till onsdag morgon står hela den finska massa- och pappersindustrin still, samtidigt som den svenska blockaden mot övertid är igång vid Stora Ensos svenska anläggningar.

I Finland handlar det om cirka 24 000 pappersarbetare som gått ut i strejk. Till det kommer också de elektriker som jobbar inom pappersindustrin.

På onsdag trappas läget upp ytterligare. Då avslutas visserligen strejken, men då träder arbetsgivarnas två veckor långa lockout i kraft i stället.

Den 25 maj skärper Pappers sitt stöd till de finska pappersarbetarna och utökar övertidsblockaden till att också omfatta alla svenska bruk inom Metsä Tissue (Nyboholm, Pauliström, Mariestad), M-real (Husum, Vifstavarv) och Ahlström (Ställdalen).

I morgon tisdag gör riksförlikningsmannen Juhani Salonius ett nytt försök att medla mellan parterna.

– Men jag ser ingen ände på vad detta kan sluta. När parterna skiljdes åt i fredags fanns det inga som helst förutsättningar att jämka samman parterna och presentera ett bud, säger Lennart Olovsson.

Pappers avtalssekreterare står i ständig kontakt med sin finske kollega Jari Väänänen på Paperiliitto och upprepar vad han tidigare sagt ett flertal gånger:

– Vi i Pappers är beredda att vidta precis alla de åtgärder som behövs för att stötta våra finländska kamrater. Och vi gör det i ett läge då de finska arbetsgivarna uppenbarligen gett sig den på att flytta fram sina positioner.

Lennart Olovsson ser flera illavarslande tecken i tiden.

– Samtidigt som Svenskt Näringsliv och LO sitter här hemma och försöker hitta en gemensam syn på hur kollektivavtalen ska tillämpas på utländska företag, betalar Svenskt Näringsliv advokatkostnaderna för det lettiska företag som var inblandat i Vaxholmskonflikten.

Lennart Olovsson drar också paralleller till dragkampen mellan Opel och Saab.

– Det finns två huvudspår. Dels att arbetsgivarna tar in firmor från andra länder och utövar utpressning. Dels att man använder företag i andra länder för att spela ut facken mot varandra.

– Vad det handlar om i den finska konflikten är att värna kollektivavtalet. Företag som Stora Enso, Metsä, M-real och Ahlström vill säkert, om de nu lyckas i Finland, få in facken i en nedåtgående spiral vad gäller villkoren i kollektivavtalet även här i Sverige vad det lider.

– Det ställer vi aldrig upp på.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!