Pontus Georgsson: Vilket arbetsliv vill vi ha?
”Vi behöver hålla två tankar i huvudet samtidigt”
Publicerad 2005-06-21, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:34
Efter slutförda MBL-förhandlingar går nu Klippan AB vidare med nedläggningen av Mölndals bruk.
– De första får sina uppsägningar i dag, säger Pappers avdelningsordförande Ulf Pettersson.
Med dagens avslutade förhandlingar togs också en ny organisation för det nya företag Board Service Center, BSC, som uppstår ur det forna bruket. Det innebär att konverteringen plus lager för färgat papper blir kvar.
– Det handlar fortsättningsvis om 52 tjänster varav 47 på kollektivsidan, säger Ulf Pettersson, som själv är en av dem som i dag inte har någon given plats i den framtida organisationen.
Under eftermiddagen och kvällen ska han nu informera medlemmarna om dagens förhandling.
– Eftersom processen pågått ett tag är de flesta förberedda på vad som komma skall. Men det klart, för en del kommer verkligheten i kapp först när de får uppsägningsbeskedet i handen.
I avvecklingen kommer turordningsreglerna att följas fullt ut och utan undantag.
Tillsammans med uppsägningsbeskedet kommer alla att också få skriva på en ansökan om omställningsförsäkring till TSL. De som är över 40 år kommer också att få skriva på en ansökan till AFA om avgångsbidrag.
I uppsägningarna som lämnas ut bortser företaget helt från redan beviljade semesterledigheter och kommer att räkna in tiden för denna i uppsägningstiden, vilket förkortar uppsägningstiden för den som väljer att ta ut ledigheten under uppsägningstiden.
Detta är ett solklart brott mot semesterlagens paragraf 14 och har påpekats för företaget av samtliga fackliga organisationer. Även arbetsgivarorganisationen Skogsindustrierna i Stockholm har informerats.
Trots detta har företaget valt att bryta mot lagstiftningen och Pappers i Mölndal tänker nu begära tvisteförhandling för brottet och kräva både ekonomiska och allmänna skadestånd för dem som drabbas.