Pontus Georgsson: Vilket arbetsliv vill vi ha?
”Vi behöver hålla två tankar i huvudet samtidigt”
Publicerad 2005-06-13, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:34
Det är Pappers som har avtals- och organisationsrätten på bruket i Figeholm. Det fastslog LO:s styrelse i dag.
– Ett väntat beslut men tryggt att ha med sig när vi nu går vidare, säger Pappers avtalssekreterare Lennart Olovsson.
ABB-ägda Figeholm, strax norr om Oskarshamn, har under en längre tid varit en jäsande surdeg. Efter en omstrukturering av ABB:s affärsområden krävde företaget att de anställda i och med detta skulle gå över på Metalls avtal. Både Pappers och de anställda vägrade och efter många turer ska ärendet upp i förlikningssamtal dagarna före midsommar. Om de blir resultatlösa ska ärendet, som redan ligger i arbetsdomstolen, upp i AD den 13–14 september.
Men på vägen till AD har tonläget stundom varit högt mellan Pappers och ABB:s företrädare Teknikföretagen. De senare kallade till förhandlingar med Metall och i det protokoll som blev följden, ansåg de två ombudsmän som företrädde Metall, att bruket mycket väl kunde falla under Teknikavtalet.
Som om inte detta vore nog är Skogsindustriernas förhandlingschef kallad som vittne för Pappers i de kommande AD-förhandlingarna. Teknikföretagen har å sin sida kallat de båda metallombudsmännen plus Metalls avtalssekreterare Anders Tiderman.
I den mån det råder tveksamheter om vilket avtalsområde som är tillämpligt på en viss arbetsplats, är det en fråga som brukar avgöras mellan LO-förbunden av LO:s styrelse. Nyligen var LO:s ordförande själv i Figeholm och studerade verksamheten på plats. Och i dag kom alltså beskedet: avtals- och organisationsrätten tillfaller Pappers.
– Ett logiskt beslut, säger Metalls avtalssekreterare Anders Tiderman. Vi har aldrig gjort anspråk på avtals- och organisationsrätten initialt, utan dragits in i detta av vår avtalsmotpart Teknikföretagen.
– De begärde förhandling och våra ombudsmän tyckte vi det tillfället att det var mycket av verkstad i Figeholm. Konsekvenserna av LO:s beslut är dock att teknikavtalet inte är tillämpligt.
Kommer ni själva att markera beslutet gentemot Teknikföretagen?
– Inte mer än om vi blir tvingade till det.