”Stor strukturomvandling väntar”

Publicerad 2005-10-28, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:33

Fusioner, uppköp och nedläggningar. Så ser framtiden ut för den europeiska pappers- och massaindustrin.
– Det finns en stor oro för vad som komma skall, säger Pappers ekonom Christer Larsson.

Nyligen träffades representanter för facken i Tyskland, Frankrike, England, Spanien och de tre nordiska länderna Sverige, Norge och Finland på Bommersvik. Dels för att inventera gemensamma framtidsproblem, men också för att diskuterar hur den i dag informella dialogen med arbetsgivarsidan ska kunna bli mer ”officiellt” med EU-ögon mått mätt.

En av gästerna var också Anders Luthbom, chef för SCA:s omvärldsanalys.

– Han pratade om både rådande överkapacitet men också om de sektorer där efterfrågan kommer att öka, säger Christer Larsson. För det är inte så att industrin kommer att gå under. Det är mer i det korta perspektivet som står vi inför en hel del problem,

Överkapaciteten finns på finpapperssidan och på förpackningspapper. Däremot noteras en ökande efterfrågan vad gäller olika sorters tryckpapper och på kartongssidan.

Bilden är med andra ord splittrad.

– Men helt klart står vi inför en stor strukturomvandling, där mindre bruk kommer att få allt svårare att klara sig. Vi har också, och det gäller hela Europa, stora nackdelar på energisidan. Vi som deltar i Kyoto-processen har kostnader i koldioxidutsläppen, som de länder som inte skrivit under protokollet slipper.

Hit hör exempelvis USA, Ryssland och Kina.

Fackens olika representanter var enligt Christer Larsson förvånansvärt samsynta i hur läget för den europeiska pappers-och massaindustrin ser ut.

– Den bild som ges är oron för kommande struktur-
förändringar. SCA var tidigt ute. Sedan Norske Skog och nu Stora Enso. Fusionen mellan Kappa och Smurfit kommer med all sannolikhet leda till nya nedläggningar.

I anslutning till mötet antog också de församlade facken ett uttalande kring Stora Ensos besparingspaket. Där pekade man bland annat på att Stora Enso måste ta sitt sociala ansvar för de kraftiga neddragningar och avskedanden som nu planeras.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!