Klippan lägger ned i Mölndal

Publicerad 2005-12-13, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:33

Nu är det klart. Klippan lägger ner tillverkningen helt i Mölndal.
– Avvecklingen var mer eller mindre väntad, säger Pappers ordförande i Mölndal, Ulf Pettersson.

I mars lade Klippan ner papperstillverkningen i Mölndal och merparten av de 300 anställda fick gå. Kvar skulle bara bli en mindre kartongkonvertering med sysselsättning åt ett fyrtiotal personer. Men nu läggs även den delen ner som ett led i besparingarna hos moderkoncernen Klippan AB.

– Sex tjänster ska dock finnas kvar för lagerhantering. Åtminstone tills vidare, säger Ulf Pettersson.

Han ser med visst vemod på att det gamla bruket nu drar sin sista suck.

– Det är en lång epok som nu går i graven. Här tillverkades papper för 352 år sedan och nu är det alltså slut.

Med det nya beslutet om Mölndals framtid ändras också förutsättningarna för den personalstiftelse som finns i Mölndal. Stiftelsens kassa rymmer cirka 130 miljoner kronor, pengar som facket länge misstänkt att Klippan velat komma åt.

– Nu tyder allt på att det blir en likvidation av stiftelsen, för det vore ju orimligt att ha stiftelsens pengar liggande för de sex personer som ska vara kvar ännu en tid, säger Ulf Pettersson.

– Det enda rimliga är att pengarna fördelas på de 300 personer som jobbade här när det första nedläggningsbeskedet kom. Stiftelsens ändamål är hur som helst överspelat i dag.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!