Domsjö får 500 miljoner från staten

Publicerad 2009-09-29, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:24

Staten går in med 500 miljoner kronor i Domsjö Fabrikers satsning på att bygga en ny biodieselanläggning.
– Det var en grundförutsättning, säger Pappers lokale ordförande Ronny Hellström.

Domsjö Fabriker, som ligger utanför Örnsköldsvik, beslöt för en tid sedan att satsa tre miljarder i nya anläggningar för att kunna framställa miljövänlig diesel av svartlut.

Tillsammans med samarbetspartnern Chemrec, har de också sökt och nu alltså fått 500 miljoner kronor i stöd från Energiutvecklingsnämnden.

Projektet kommer under de tre år som byggnationen pågår ge jobb åt cirka 400 till 500 årsarbetare på byggsidan.

– Beslutet ska visst ta en sväng till Bryssel för ett EU-godkännande, men det är bara en formsak, säger Ronny Hellström, som kan se projektet ta ett jättekliv framåt.

När den nya anläggningen står klar kommer cirka 100 000 ton förnyelsebara fordonsbränslen att kunna tillverkas.

Det innebär att koldioxidutsläppen minskar med cirka tio procent. Kanske också att grunden är lagd för en ny betydande exportindustri.