IF Metall i blockad mot företag utan avtal

Publicerad 2013-11-18, 15:59   Uppdaterad 2015-02-09, 11:14

AvtalIF Metall försätter N Larsson Finmekaniska i Botkyrka i blockad. Företaget vill inte teckna kollektivavtal.

I ett och ett halvt år har IF Metall försökt teckna avtal med företaget. Utan att lyckas.

– De anställda har gått miste om en hel del genom att det saknas kollektivavtal, säger Stefan Leiding, avdelningsordförande för IF Metall i Stockholm.

De anställda får ingen arbetstidsförkortning enligt avtalet. Arbetsgivaren hävdar att den är inbakad i lönen. Ingen semestersättning betalas ut, inga garantier för löneökningar som finns i det centrala avtalet. Ingen omställningsförsäkring, ingen rätt till delpension.

IF Metalls blockad sätter stopp för nyanaställningar, inhyrning och övertidsarbete. Blockaden träder i kraft den 27 november om inte företaget tecknar kollektivavtal.

– Vi har just fått tecken på att det kanske ändå håller på att lösa sig. Enligt uppgifter har arbetsgivaren ansökt om medlemskap i Teknikföretagen och det är kanske ett tecken på att det går åt rätt håll.

N Larsson Finmekaniska i Botkyrka har ett tjugotal anställda.