Jonathan, 38, kör folkrace för att hylla sin pappa som dog på Northvolt
Publicerad 2024-08-24, 06:00 Uppdaterad 2026-03-05, 11:24
Förra året dog Dan Karlsson under ett arbetspass på Northvolt. I familjens sorg kläcktes idén till Workers Memorial Race – ett folkrace i Skellefteå för att hylla Dan Karlsson och alla andra som gått bort i arbetsplatsolyckor i Sverige.
– Det här är mycket mer än en tävling. Det är ju ett budskap att man ska vara rädd om varandra i arbetet, säger Dan Karlssons son, Jonathan Edström, som ska vara tävlingsledare på lördag.
Dan Karlsson dog i en arbetsplatsolycka på Northvolt i december förra året. I samma olycka skadades även Arvid Öhgren, 22, allvarligt och förlorade en arm. Arvids väg tillbaka efter olyckan har Dagens Arbete skildrat i ett reportage.
Tiden efter dödsbeskedet kände sig familjen lämnade ensamma med allt praktiskt som skulle ordnas, samtidigt som de var mitt i chock och sorg. Försäkringspapper, telefonsamtal som behövde ringas. Parallellt pågick en polisutredning de inte fick insyn i, som skulle svara på frågan vad som egentligen hänt.
En tanke växte fram vid köksbordet. Familjen ville hylla sin döda pappa och make, sätta fokus på frågan döden på jobbet – och samtidigt göra någonting positivt tillsammans. Och motorsport har varit den sak som framför allt präglad deras liv. Sonen Jonathan Edström och hans tre syskon har mer eller mindre vuxit upp under motorhuvar och på tävlingar runt om i landet.
Läs också
🎧 PODD: Varför duggar larmen tätt på Northvolt?

Larmen om olyckor på Northvolt duggar tätt. Dagens Arbete har avslöjat hur giftig gas som läcker ut bland anställda, att skyddsutrustning varit otillräcklig och att giftiga ämnen har hanteras fel. Vad är priset vi betalar för den gröna omställningen?
Ett folkrace för att hylla de som mist livet på jobbet
Så kom idén till Workers Memorial Race. Ett folkrace som där starten går på lördagen den 24 augusti på Klutmarks Motorstadion i Skellefteå.
Tävlingen kommer att inledas med en tyst minut. De kommer att prata om säkerheten på jobbet, och om ett arbetsliv som verkar gå åt fel håll. Stressen, att allt ska gå snabbt så genvägar tas för att hinna.

– Två kompisar till min pappa har också gått bort i arbetet. Så den här tävlingen handlar inte bara om en person. Vi vill att alla som har drabbats ska få bli synliga.
Uppslutningen har blivit långt över förväntan. Startfältet är uppe i över 100 deltagare. Facket Byggnads är på plats, medier hör av sig. En god vän till familjen har gjort en specialskriven låt tillägnad dagen.
I vanliga fall brukar Jonathan köra på tävlingarna, men i det här loppet är han startledare. Om det finns tid senare i sommar finns en bil redo att fixas till. Men det är inte säkert att den kommer att användas, åtminstone inte ännu.

I folkrace får inte bilarna bli för dyra och tillfixade. Därför säljs det eller lottas ut efter loppen. Ingen bil får kosta mer än 11 000 kronor. Genom åren har ett oräkneligt antal bilar passerat hemma hos Jonathans familj.
– Nu har jag köpt tillbaka en bil som jag och pappa byggde tillsammans för tio år sedan och körde i Vimmerby på årets största tävling.
Bilen tog dem då långt, ända till en delfinal, bland över 500 startande. Men när han skulle köra den nu igen tog det stopp.
– Själen säger nej, jag är inte redo att än.
Men det kan bli fler chanser. Tanken är att den här tävlingen är början på en tradition. Ett återkommande tillfälle att hedra de som dör på jobbet och driva på medvetenheten om vad slarv och fusk med det förebyggande arbetsmiljöarbetet kan leda till.
– Folk måste stanna upp. Tänka. Planera bättre. Nu känns det som att små steg skippas för att arbetet ska slutföras. Och så här är det inte bara i byggbranchen, Det är i alla arbeten. Till och med i mitt eget, i gruvan.

”Jag kör för att hedra min kompis”
En som ska köra bil på lördag är tidigare gruvarbetaren och Dan Karlssons vän, Mikael Wiklund.
– Jag kör för att hedra min kompis, säger han.
De bodde länge grannar och kom varandra nära genom sitt gemensamma motorintresse. Han jobbade också på samma arbetsplats som Dans son, Jonathan.
– Vi pratades vid bara några dagar innan olyckan och sa att vi skulle ses veckan efter. Nu blev det inte så. Jag kommer att tänka på honom på lördag.
Vad önskar du att den här tävlingen leder till?
– Att folk får upp ögonen och tänker sig för så de alltid kommer hem. Ingen ska behöva gå bort på sitt jobb. Det ska vara noll procent! Det måste man sträva hårt efter.
