• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete

DA granskar Senior

Katti Svedberg bor i Eskilstuna. Hon är besviken på nyheterna om Seniors miljötilstånd. Foto: David Lundmark/Andreas Rocksén
Katti Svedberg bor i Eskilstuna. Hon är besviken på nyheterna om Seniors miljötilstånd. Foto: David Lundmark/Andreas Rocksén

Domstol prövar inte Seniors miljötillstånd – närboende besvikna

Publicerad 2024-11-11, 14:31

Det är för sent att ifrågasätta Senior Materials miljötillstånd. Det slår mark- och miljööverdomstolen fast efter att elva närboende till fabriken i Eskilstuna tagit frågan till domstol.

– Jag är besviken över att de inte lyssnade på oss, säger Katti Svedberg, som bor nära fabriken.

Yrkesakademin Yrkesakademin

I sin anmälan till domstolen skriver de närboende bland annat att de anser sig vilseledda av Senior i de samråd som hölls i samband med ansökan.

Katti Svedberg är en av arrangörerna och medgrundare av Facebookgruppen ”Stoppa Seniors utsläpp av metylenklorid”. Foto: Andreas Rocksén.
Katti Svedberg. Foto: Andreas Rocksén.

 – Hur ska vi kunna ha vetskapen om det här gigantiska utsläppet när inte ens våra politiker som hade tagit beslut om att ta hit dem kände till det? säger Katti Svedberg.

Det var i juni 2023 som miljöprövningsdelegationen i Uppsala gav Senior Material tillstånd att bedriva miljöfarlig verksamhet i området Svista i Eskilstuna. Tillståndet innebar också rätt att släppa ut 900 ton per år av det hälsofarliga och förbjudna ämnet metylenklorid i luften. Något som stod klart för de kringboende först i samband med Dagens Arbetes avslöjande den 27 juni i år.

– Det var den dagen vi fick veta att det ska släppas ut så här enormt mycket gift alldeles nära våra hus, berättar Katti Svedberg.

Det var också då som kommunledningen fick kännedom om utsläppen.

Mark- och miljööverdomstolen konstaterar nu kort att anmälan kommit in för sent och att det inte framkommit ”någon omständighet som kan leda till resning i målet”. Personerna bakom anmälan tillhör en aktionsgrupp som skapats efter Dagens Arbetes första artiklar om Senior Material.

Ger ni upp nu?

– Absolut inte. Det första steget är ju att överklaga beslutet. Vi tycker att vi har rätt. Vi ska inte behöva leva nära en fabrik som släpper ut någonting som vi inte vet vad vi kommer att drabbas av i framtiden, säger Katti Svedberg.

Andreas Rocksén. Foto: Ida PerssonAndreas Rocksén

Läs mer: Eskilstuna Hälsa Klimat & miljö Metylenklorid Miljögifter Shenzen Senior Technology Material
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram