Nu är kungen välinformerad

Publicerad 2004-01-30, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:37

Nu vet kung Carl XVI Gustaf allt han behöver veta om den stundande avtalsrörelsen. Det har Pappers sett till.

– Vi fick en inbjudan till Slottet och det kändes mycket hedrande, säger ordförande Sune Ekbåge.

Det har gått någon dag sedan Sune Ekbåge och avtalssekreterare Lennart Olovsson klev in genom portarna på västra valvet på Slottet. Uppgift: att informera kungen och riksmarskalken Ingemar Eliasson om läget i avtalsrörelsen.

Varför just Pappers?

– Det vet jag inte, men det kan bero på att jag och riksmarskalken känner varandra väl från hans tid som landshövding i Värmland.

Sune Ekbåge berättar att majestätet ställde ett flertal kvalificerade frågor under det timslånga samtalet.

– Frågor som tydde på att han var väl påläst. Det handlade om arbetstider, vad våra medlemmar tycker om arbetstidskontot och mycket annat.

För Pappers del var det debut i sådana här sammanhang, och för Sune Ekbåge och Lennart Olovsson var det första gången de satt öga mot öga med landets monark.

– Vi upplevde nog att vi representerade hela fackföreningsrörelsen, säger Sune Ekbåge. Sen är det inte direkt negativt för Pappers att det var just vi som blev tillfrågade.

Kungen fick en fyllig information både om branschen, LO, Facket inom industrin och Pappers egna avtal med motparten Skogsindustrierna.

– Vi får väl se oss som hovleverantör i fackliga frågor, säger avtalssekreterare Lennart Olovsson.

Han bekräftar det kungliga intresset.

– Kungen ville veta allt om vad Pappers håller på med på lite längre sikt. Hur vi ser på globaliseringen, hur vi ska möta den framtida bristen på arbetskraft.

– Kungen berättade själv om sitt besök på Fors och hälsoprojektet där, och att han snart skulle avlägga ett besök på det vietnamesiska pappersbruket Bai Bang.

Tilläggas kan att Carl XVI Gustaf numera är ägare till två slipsar, en röd och en blå, plus en slipsnål med förbundets emblem på.

Fick kungen en inbjudan till Pappers kongress 2006?

– Nej det glömde vi, säger Lennart Olovsson.

– Däremot har jag berättat hur avtalsrörelsen kommer att sluta, avrundar Sune Ekbåge.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!