Miljonkrav väntar ABB Figeholm

Publicerad 2004-06-03, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:36

Pappers stämmer ABB Figeholm på rekordbelopp. ”Vi har inte preciserat beloppet än. Troligtvis blir det närmare 1,5 miljoner kronor”, säger Pappers avtalssekreterare Lennart Olovsson.

Bakgrunden är den tvist om organisationstillhörighet som blossat upp mellan företaget och Pappers.

ABB Figeholm och arbetsgivarna i Teknikföretagen har krävt att det lilla bruket norr om Oskarshamn ska tillhöra Metalls avtalsområde. Detta beroende på att företaget gjort en omstrukturering av verksamheten i tre bolag.

De anställda vägrar. Pappers menar att det inte skett någon förändring i produktionen som skulle göra metallare av gamla pappersarbetare. Organisationstillhörigheten är inte heller en fråga som arbetsgivarna kan bestämma över.

I förlängningen av denna konflikt har ABB Figeholm vägrat att betala årets löneökningar på Pappers område från april.

– Vi stämmer därför ABB både för brott mot kollektivavtalet och förhandlingsvägran, säger Lennart Olovsson. Vi kommer att yrka skadestånd både åt medlemmarna och förbundet.

Lennart Olovsson beskriver företagets handlande som exempellöst.

– Något som jag aldrig trott att jag skulle få uppleva.

Företaget har vägrat förhandla kring lönerna. Och i den centrala förhandling som föregått Pappers kommande stämning skedde något som Lennart Olovsson fick uppleva för första gången i sin fackliga karriär.

– Företagets representant förnekade efteråt att han deltagit i några centrala förhandlingar och vägrar att skriva under protokollet.

Lennart Olovsson bara skakar på huvudet.

– Nu spelar det mindre roll. Vi kan stämma i alla fall och förhandlingarna har ägt rum.

– Jag bedömer våra chanser att vinna till 99 procent, säger Lennart Olovsson.

På måndag far han till Figeholm för att förklara det uppkomna läget på plats inför medlemmarna.

– Jag ska trösta dem med att de kommer att få en viss ränta på sina pengar…

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!