Åter fred på kartongbruket

Publicerad 2004-09-27, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:35

Konflikten mellan Pappers och Fortum Värme på Örebro Katongbruks ångcentral är löst. Ett hängavtal har tecknats, och därmed drar Pappers tillbaka sitt varsel om arbetsnedläggelse från den 29 september.

– Skönt att få konflikten ur världen, säger Pappers avtalssekreterare Lennart Olovsson.

Orsaken till konflikten var att Fortum Värme, som driver ångcentralen vid bruket, vägrade teckna kollektivavtal med Pappers för de sex anställda vid pannan. En strejk hade omedelbart stängt hela verksamheten vid Örebro Kartongbruk, med drygt 100 anställda.

Med hängavtalet får de anställda som sedan den 1 april fått för lite lön retroaktiv lönerättelse enligt Pappers avtal.

– Jag är glad å medlemmarnas vägnar att vi kunnat lösa det här, även om jag inte är särskilt överraskad över utgången. Och det är bra för Örebro Kartongbruk som nu kan koncentrera krafterna på produktion och försäljning, till gagn för alla säger Lennart Olovsson.

– Samtidigt borde det verkligen inte behövt ta så lång tid att komma fram till en överenskommelse. För ett år sedan var det glasklart att Pappers avtal skulle gälla.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!