Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna
Lockout, uppsägning eller status quo Detta säger lagen om Teslas skyldigheter
Publicerad 2013-03-23, 16:10 Uppdaterad 2015-02-09, 11:15
– Vi har följt LO:s stadgar. När arbetsgivarna ensidigt utlyser en lockout måste vi få försvara oss, säger Elektrikerförbundets förhandlingschef Ronny Wenngren.
I går varslade Elektrikerförbundet om stridsåtgärder som svar på arbetsgivarnas lockoutvarsel tidigare i veckan. Arbetsgivarnas varsel var i sin tur ett svar på Elektrikerförbundets tidigare varsel.
Arbetsgivarnas lockvarsel omfattande fler företag än Elektrikerförbundets. Skälet är att inga företag ska kunna dra konkurrensfördelar av konflikten.
Konflikten rör bland annat uppbördsavtalet, alltså den överenskommelse som innebär att arbetsgivaren drar av medlemmens fackavgift från lönen och sedan betalar in den till förbundet.
Precis som Teknikföretagen vill inte arbetsgivarna i Elektriska Installatörsorganisationen EIO längre betala in medlemmarnas fackavgifter.
– Jag tycker att IF Metall och andra förbund ska stödja oss när vi nu går ut i konflikt för viktiga principer, säger Ronny Wenngren.
– De är skyldiga oss sympatiåtgärder.
Har ni informerat LO:s styrelse om stridsåtgärderna?
– Ja det har vi gjort. Det här är inga hemligheter för någon.
Enligt stadgarna ska LO:s styrelse godkänna stridsåtgärder som omfattar mer än 3 procent av förbundets medlemmar – eller om den berör ”ett betydande antal medlemmar av andra anslutna förbund”. Menar du att LO:s styrelse har godkänt Elektrikerförbundets varsel om stridsåtgärder?
– Menar du att stadgarna skulle förhindra ett enskilt förbund att svara mot arbetsgivarnas attacker?
Har LO-styrelsen godkänt stridsåtgärderna?
– Det kan ju aldrig vara så att LO:s styrelse ska godkänna när ett förbund försvarar sig och står upp för intressen som gäller hela kollektivet. LO:s styrelse är på intet sätt oinformerat om vår konflikt med EIO. Vi varslade om stridsåtgärder redan den 29 januari och då var det ingen som opponerade sig i styrelsen.
Men ni informerade alltså LO:s styrelse om att ni skulle varsla om stridsåtgärder?
– Javisst.
När då?
– Både i torsdags och onsdags. Det här är ingen hemlighet.
Men du menar samtidigt att LO-styrelsen inte ska behöva godkänna era stridsåtgärder?
– Vi har hållt oss till stadgarna, det är allt jag vill säga.