Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna
Lockout, uppsägning eller status quo Detta säger lagen om Teslas skyldigheter
Publicerad 2013-04-24, 09:44 Uppdaterad 2015-02-09, 11:15
I spåren efter de kamerunska skogsarbetarnas öde diskuterades branschens ansvar för att utländsk arbetskraft jobbar under schysta villkor. – Medvetenheten om problemet har ökat och det kan ha en positiv effekt, tror GS avtalssekreterare Tommy Andersson.
Under måndagen ordnade Skogs- och Lantarbetsgivareförbundet (SLA) ett seminarium om skogsnäringens ansvar för att det råder ordning och reda i skogen. SLA:s vd Katarina Novák slog fast att arbetskraftsinvandringen är nödvändig för Sverige och de svenska företagen. Men antalet mellanhänder vid rekryteringen ska vara så få som möjligt och kontrollen måste vara god. Det ansvaret ligger på arbetsgivarna och på uppdragsgivarna, det vill säga skogsägarna, fortsatte Katarina Novák.
Inför kommande skogsvårdssäsong satsar SLA på att fortsätta och intensifiera informationen till entreprenörer som anställer utländsk arbetskraft. Dessutom har de en ny överenskommelse med fackförbundet GS som ger facket utökade möjligheter att kontrollera att rätt löner betalats ut även till skogsarbetare som inte är med i facket.
Samtalet kom även in på det uppmärksammade fallet med skogsarbetarna från Kamerun som betalade dyrt för resor och arbetstillstånd för att få arbeta i den svenska skogen. Efter förhandlingar mellan GS och SLA ersattes kamerunierna med mellan 5 000 och 20 000 kronor per person för utebliven lön och traktamente.
Men den största orsaken till att kamerunierna tjänade mindre pengar än de hade räknat med var att de anlände mer än två månader för sent till Sverige. Enligt arbetserbjudandet skulle de jobba i sex månader, men det blev bara tre månader, eftersom säsongen för plantering tar slut under hösten.
– Arbetserbjudandet upplevs som ett kontrakt och de utländska skogsarbetarna känner sig hitlurade. Vår signal till politikerna är att arbetserbjudandet måste få en starkare rättslig ställning. De måste också utformas på ett annat sätt, säger GS avtalssekreterare Tommy Andersson.
Seminariet avslutades med en paneldebatt där SLA:s vd Katarina Novák inledde med att säga att hon inte vill sitta i Uppdrag Granskning igen.
– Det är pinsamt att vi i Sverige ska behöva prata om såna här företeelser.
– Mitt hjärta brinner för småföretagen och de ska inte konkurreras ut av oseriösa aktörer.
Enligt GS vilar ansvaret tungt på skogsägarna som anlitar entreprenörer i stället för att själva anställa. SCA Skog, som också deltog i seminariet genom vd Mats Sandgren, gör ett bra arbete anser Tommy Andersson. Mats Sandgren berättade om hur deras kontroll har utökats inför årets säsong.
– I år besöker vi alla arbetslag med utländska medborgare. Två personer ska göra kontrollen och ingen av dem får vara den som har tecknat avtalet med entreprenören.
Anställningsvillkor, boende, arbetstillstånd och uppehållstillstånd ska kontrolleras. Frågor kommer också ställas om hur rekryteringen har gått till. Tidigare år har endast stickprovskontroller gjorts.
Tommy Andersson tror att medvetenheten om problemet har ökat sedan Uppdrag Gransknings program om de kamerunska skogsarbetarna.
– Det kan ha en positiv effekt.