• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Foto: HARALD GATU
Foto: HARALD GATU

”Behöver jag en ny gräsklippare kommer jag inte köpa en Stiga”

Publicerad 2013-05-03, 12:56   Uppdaterad 2015-02-09, 11:15

StigaFrån stolthet till besvikelse och hopp om att det ska gå dåligt. I några veckor till är arbetsplatsen deras. Efter midsommar flyttar GGP sin lönsamma Stigafabrik från Tranås till Italien. Flytten ska spara 28 miljoner kronor om året. Allt handlar bara om pengar, säger Esma Handan.

Jonathan Persson, har jobbat på Stiga i drygt 3 år (bild ovan).

”Jag tycker det verkar helt idiotiskt. Jag fattar inte varför man flyttar tillverkningen till Italien. Det verkar helt korkat.

Det är klart att jag har varit besviken, men nu har man… inte accepterat det, men det är ingenting att göra något åt. Det känns helt åt helvete. Det är inte kul att jobba här nu. Den ersättning vi får, 20 000 kronor i bonus, det är inte så jävla mycket pengar. Hade det varit i Frankrike hade de fått betala tre årslöner. Det är för enkelt att flytta företag från Sverige.”

Esma Handan, har jobbat på Stiga i 12 år.

”Det här var mitt första riktiga jobb efter att jag kom till Sverige. Jag flydde från kriget i Bosnien. Det är väl inte själva jobbet som har gjort att jag har stannat, utan det är mina arbetskamrater.

Vad ska man säga? Stiga är grundat i Sverige och har ett bra rykte i hela Europa. Jag tycker att politikerna borde ta ett ansvar. Det borde inte vara så lätt att köpa upp svenska företag och flytta dem utomlands. Om jag har hört rätt så måste de betala flera årslöner om de skulle lägga ner i Italien.

De som är rika vill bara ha ännu mer pengar. De skiter i oss anställda. Jag hoppas faktiskt att Stigas rykte försämras efter det här. Om jag någon gång behöver en ny gräsklippare så kommer jag inte att köpa en Stiga.”

Camilla Sjölin, har jobbat på Stiga i 13 år.

”Jag förstår inte varför de flyttar en plusfabrik till en minusfabrik. Man brukar väl ta bort det som inte fungerar?

Jag har ingen aning om hur de tänker.

Den sista tiden är det inte så roligt att jobba. Stämningen var bra här, men nu är den annorlunda. Folk är oroliga. Det finns inte så många lediga jobb att söka.

Jag är inte arg, det skulle jag bara må dåligt av själv. Besviken är jag ju. Men man kan inte ödsla energi på det, man måste lägga den på att söka nytt jobb. Jag vill helst fortsätta jobba i industrin. 

Jag skulle vilja vet hur de kom fram till det här. Varför man flyttar fabriken. De kom bara hit och släppte bomben och sen gick de.”

Mirsab Dedic, har jobbat på Stiga i 8 år.

”Det känns för jävligt. Jag trodde aldrig att det skulle hända med Stiga. Det kändes som den säkraste arbetsplatsen i kommunen, det enda företaget som gick framåt och med vinst. Jag tror att de kommer förlora mycket på det här. Förtroendet från kunderna. Stiga i Sverige har varit framgångsrikt för att vi har folk som har riktig kompetens, som har gjort sitt yttersta för det här företaget.

Det här har varit mitt ställe, min arbetsplats. Jag har känt mig trygg och jag har verkligen varit stolt över att jobba här. Jag undrar om jag någon gång kommer att hitta så bra arbetskamrater igen. När jag har vaknat på morgonen har jag känt att det är trevligt att gå hit. Jag kommer att sakna allt.”

Marie Edholm

Dela:
Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna 

Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna

Lockout, uppsägning eller status quo  Detta säger lagen om Teslas skyldigheter

Senior förtegna om den nya tekniken: ”Går inte in på detaljer”

Senior förtegna om den nya tekniken: ”Går inte in på detaljer”

Meddelat att de inte ska använda metylenklorid i Eskilstuna – men vill inte avslöja vad som ska användas i stället  ”Resultatet av år av teknikutveckling och forskning”

Efter dödsolyckan i gruvan: LKAB ska betala rekordböter 

Efter dödsolyckan i gruvan: LKAB ska betala rekordböter

LKAB erkänner brott – får rekordbot på 55,5 miljoner  Men ingen chef ställs till svars  Sonen är besviken: ”Vi får inte upprättelse”

Efter storvarslet – nu väntar Simon på svar

Efter storvarslet – nu väntar Simon på svar

Andra gången han varslats på mindre än tre år  ”Tråkigt. Men märkligt nog känner jag mig mycket lugnare den här gången”

Val 2026

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram