Dan är fackombud – och kandiderar för SD
Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud ”Vill de peta mig går jag ur direkt”
Publicerad 2013-05-22, 13:10 Uppdaterad 2015-02-09, 11:14
Stiga-facket har inte gett upp. De hoppas på en ny ägare som kan rädda Tranåsfabriken.
– Sista ordet är inte sagt än, säger Mikael Stenqvist, verkstadsklubbens ordförande.
– Vi hoppas på en snabb försäljning.
Global Garden Products, som äger Stiga, ska säljas i höst. Det har bankerna som äger GGP bestämt.
Innan dess ska Tranåsfabriken läggas ner och tillverkningen flytta till Italien. Det har GGP:s ledning bestämt.
Men facket i Tranås hoppas att en försäljning kan komma innan flytten påbörjas – och på så sätt rädda Tranåsfabriken.
– Det viktiga är att de drar i handbromsen före semestern, säger Hans Carlsson, sekreterare i verkstadsklubben och tidigare mångårig ordförande.
Veckan efter midsommar är det meningen att maskinerna ska börja monteras ner i Tranås. Ännu syns inga spår av flyttförberedelser.
– Nej, ännu har vi inte märkt någonting av att de planererar att stänga, säger Hans Carlsson.
– Vi hoppas ju självklart att ägarna tar sitt förnuft till fånga och säljer GGP innan flytten.
Om flytten verkställs under sommaren och en ny ägare i höst vill flytta tillbaka maskinerna till Tranås igen så skulle det också fungera, menar klubben.
– Huvudsaken att vi har maskinerna på plats i Tranås före årsskiftet i så fall. Alltså innan tillverkningen inför nästa högsäsong kommer igång. Missar vi nästa säsong blir det tufft, säger Mikael Stenqvist.
– Att flytta tillbaka maskinerna blir inte så dyrt. GGP säger ju själva att flytten från Tranås till Italien lär kosta 28 miljoner kronor.
Hans Carlsson:
– Om en ny ägare är beredda att slanta upp med 2,4 miljarder, som krävs, så är väl 28 miljoner bara småpengar.
Det som talar för en försäljning redan i sommar är att värdet på bolaget sjunker. Att montera ner och flytta koncernens mest produktiva och lönsamma enhet riskerar att sänka värdet på bolaget inför försäljningen. De 28 banker som äger GGP vill troligtvis inte riskera en fortsatt värdeminskning på bolaget innan försäljningen.
– Jag vägrar att ge upp innan vi har en ny ägare som säkrar Tranåsfabriken, säger Mikael Stenqvist.
Men en räddad Tranåsfabrik förutsätter en ny ledning, säger han.
– Den ledning vi har här nu i Tranås har förverkat sitt förtroende. Den ledningen slåss inte för Tranås, tvärtom. Vilket är mycket märkligt.
– Ledningen kunde ha tagit fajten mot beslutet. Istället genomför man beslutet.
– Att ledningen slutit upp bakom GGP:s beslut har naturligtvis försvagat oss Man vill inte ens diskutera samarbete med oss i facket i syfte att rädda fabriken. Det gör mig fruktansvärt besviken, säger Mikael Stenqvist.
Läs också:
Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein skriver i veckans ledare om nedläggningen av Stigafabriken i Tranås.