IF Metall stämmer Trioplast igen

Publicerad 2013-06-11, 16:04   Uppdaterad 2015-02-09, 11:14

Få företag har hamnat i arbetsdomstolen så många gånger som Trioplast i Smålandsstenar. Nu stäms företaget åter inför AD.

Förra hösten köpte företaget in en ny truck till en av sina två fabriker i Smålandsstenar. Den nya trucken skulle ersätta en äldre som läckte olja.

Trioplast köpte in den nya trucken utan att kontakta huvudskyddsombudet.  Därför har han inte kunna fullfölja sina plikter som huvudskyddsombud, enligt facket.

Den nya trucken utgör en viktig förändring av arbetsförhållandena för truckförarna. Därför var Trioplats skyldig att ta initiativ till förhandling med facket innan förändringen.

Ingen uppgörelse nåddes i de centrala förhandlingarna. Trioplast bad om ursäkt, men det räckte inte för facket.

IF Metall har begärt skadestånd på 50 000 kronor till huvudskyddsombudet och 100 000 kronor till förbundet för brott mot artbetsmiljölagen respektive medbestämmandelagen.

Företaget anser inte att man är skyldigt att betala skadestånd eftersom man har bett om ursäkt.