LKAB stoppar kritiserat avtal

Publicerad 2013-09-20, 10:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:14

Efter att ha suttit i samtal med IF Metall har LKAB beslutat att tillfälligt stoppa avtalet som ger dem rätt att kontrollera anställda hos underentreprenörer. Företaget ska nu ha samråd med facken innan systemet tas i bruk igen, skriver tidningen NSD.

Läs tidigare artiklar:

”En form av utpressning av LKAB”

Kritiken mot det samtyckesavtal som LKAB tog fram i våras blev hård. LKAB tar nu till sig kritiken och väljer att dra tillbaka avtalet tillfälligt från och med idag. Det skriver Norrländska Socialdemokraten (NSD) på nätet.

LKAB ska nu sätta sig ner med respektive fackförening som ska få ge sina synpunkter på avtalet. Därefter ska ett nytt avtal tas fram som alla kan ställa sig bakom, skriver NSD.

Samtyckesavtalet har skickats ut till LKAB:s alla underleverantörer för att ge LKAB rätt att genom ett externt företag utföra bakgundskontroller på deras anställda. De underentreprenörer som inte ställer upp på det riskerar att inte få komma in på området. Något som IF Metalls förbundsjurist Darko Davidovic kallade för en form av utpressning.

Enligt LKAB:s bevakningshandbok kan personer som bland annat är under medicinsk behandling, har lämnat fel uppgifter, är föremål för rättslig prövning eller är dömd för vissa brott nekas inträde till gruvområdet.

LKAB menade att de nya reglerna var en del av ett löpande arbete för att förbättra säkerheten inne på gruvområdet.

Men nu backar alltså ledningen och låter facken säga sitt om utformningen av avtalet.

– Det vi kan lära oss är att ha en bra dialog innan och att vi borde ha varit mer utförliga med informationen, säger kommunikationsdirektör Frank Hojem till NSD.