Rapporterna stor börda på a-kassorna

Publicerad 2013-10-18, 09:52   Uppdaterad 2015-02-09, 11:14

A-kassanFörst efter helgen får a-kassorna veta vilka medlemmar som inte lämnat in en aktivitetsrapport. Många ärenden kommer röra arbetssökande som inte har a-kassa, eftersom Arbetsförmedlingen inte kan sortera ut dem.– Det är ett problem, som kommer upprepas varje månad, säger Göran Åhman på Arbetsförmedlingen.

Vad gäller saken?

  • Från första september ska alla arbetssökande som får eller ansöker om ersättning från a-kassan lämna in en aktivitetsrapport en gång i månaden.
  • I rapporten redovisas sökta jobb och andra aktiviteter som ska leda till ett arbete.
  • I december ska även deltagare i jobb- och utvecklingsgarantin lämna in rapporter.
  • Om en arbetssökande inte lämnar in sin aktivitetsrapport i tid skickas ett meddelande till a-kassan, som ska utreda om det påverkar ersättningen från a-kassan.
  • Första gången får personen en varning. Följande gånger stängs ersättningen av först i en dag, sedan i fem dagar och tio dagar. Femte gången stängs ersättningen av helt.
  • Samtidigt som aktivitetsrapporten infördes ändrades sanktionerna för den som inte lever upp till kraven som ställs för att en arbetssökande ska få ersättning.

I morse var det tänkt att a-kassorna skulle få information om vilka medlemmar som inte har lämnat in sina aktivitetsrapporter. Arbetsförmedlingen har beslutat att skjuta upp rapporteringen till på måndag.

– Vi måste kvalitetssäkra innehållet. Vi går igenom att det inte finns sökande som redan är avaktualiserade, säger Göran Åhman, projektledare för införandet av aktivitetsrapporter på Arbetsförmedlingen.

Det rör sig dock bara om ett hundratal ärenden som kommer att sorteras ut, tror han.

Av de 160 000 arbetssökande som ska lämna en aktivitetsrapport har endast 90 000 gjort det. Arbetsförmedlingen ska nu analysera vad det beror på. En hypotes är att många av de som har fått avslag på sin ansökan om a-kassa inte har lämnat in rapporten.

Det innebär att en stor mängd av de ärenden som nästa vecka skickas vidare till a-kassorna för utredning rör medlemmar som ändå inte har rätt till ersättning.

– Det är en administrativ belastning som är svår att göra något åt, säger Göran Åhman.

– Vi har ingen information om vilka arbetssökande som har rätt till a-kassa och vi har inte rätt att fråga om det heller.

Det är ett gammalt problem, men det är först nu det kommer upp till ytan. I dag går det inte att göra något åt det.

– Det kräver en annan förordning eller ett annat system.