Chefen tog deras pass och bankkort: ”Mådde jättedåligt”
Thailändska skogsarbetare blåstes i kyrkans skog Tvingades betala tillbaka delar av lönen kontant
Publicerad 2014-05-23, 09:19 Uppdaterad 2015-02-09, 11:11
Förlängd preskriptionstid för arbetsmiljöbrott, mer satsning på arbetslivsforskning och bättre stöttning av skyddsombuden. Det är tre frågor som Pappers nu ska satsa extra kraft på framöver.
Inför Pappers pågående förbundsårsmöte på Runö, utanför Stockholm, krävde avdelning 29 i Obbola i en motion en uppryckning i arbetsmiljöfrågorna och vill att förbundet än hårdare ska påverka riksdagens ledamöter i de här frågorna.
Som utgångspunkt tas en text av Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein, som på ledarbloggen i oktober förra året ifrågasatte vem som egentligen tar ansvar för olyckorna i arbetslivet – en del med dödlig utgång.
Precis som avdelningen i Obbola menar hon att det är ”hög tid att riksdag och regering engagerar sig i arbetsmiljöfrågorna och ger svar på hur ett långsiktigt hållbart arbetsliv kan skapas”.
Avdelningen i Obbola menar att exempelvis regeringens minskning av resurser till Arbetsmiljöverket och nedläggningen av Arbetslivsinstitutet i stället gett motsatt effekt på människors arbetsmiljö.
”Vi har nu passerats av många andra länder när det gäller arbetslivsforskning, utbildning av skyddsombud och företagshälsovård.”
Motionärerna konstaterar att det i dag bara är Sverige och Portugal inom EU som saknar ett Arbetslivsinstitut.
De konstaterar också att Internationella arbetsorganisationen, ILO, anser att det bör finnas en arbetsmiljöinspektör per 10 000 anställda i industriländer. Sverige snittar på 0,62, vilket är sämst i Norden.
Förbundsstyrelsen menar i sitt svar att det finns stora möjligheter att förbättra Pappers arbetsmiljöarbete utifrån avdelningens krav och ställer sig liksom det samlade förbundsmötet helt bakom motionen.
Förbundsårsmötet beslöt också;
Göran Widerberg