Samarbetet mellan S och MP har svagt stöd i Pappers
Publicerad 2014-09-11, 11:44 Uppdaterad 2015-02-09, 11:11
Pappers kongressombud gör tummen ner för samarbetet mellan Socialdemokraterna och Miljöpartiet. Många vill se ett regeringsalternativ där Vänsterpartiet finns med, visar en enkätundersökning som Dagens Arbete har gjort.
Så svarade kongressombuden.
Vilket parti skulle du rösta på om det vore val idag?
- V 6%
- S 93%
- MP 0%
- C 0%
- FP 1%
- M 0%
- KD 0%
- SD 0%
- FI 0%
Vilken regering vill du helst se efter valet?
- M FP C KD 0%
- S V 30%
- S M2%
- S 44%
- S MP V 14%
- S C FP 2%
- S MP 3%
- S MP V FI 5%
Matts Jutterström, ordförande i Pappers, är inte förvånad över det låga stödet för Miljöpartiet.
– De flesta i vårt förbund vill inte ha en samregering med Miljöpartiet. Där går Socialdemokraterna och våra medlemmar i otakt, säger han.
Enkätundersökningen, som gjordes under helgens kongress, visar ett starkt stöd för Socialdemokraterna. 93 procent skulle rösta på dem om det var val idag. De flesta kongressombuden vill att Socialdemokraterna ska regera ensamt, men många föredrar en samregering med Vänsterpartiet. Totalt förespråkar 30 procent ett sådant regeringsalternativ medan bara 3 procent vill se en regering ledd av Socialdemokraterna och Miljöpartiet.
Miljöpartiet står i allmänhet inte särskilt högt i kurs bland Pappers kongressombud. Inte en enda av de 111 ombuden som svarade på enkäten skulle rösta på dem om det var val idag.
– Det tror jag har att göra med deras miljöpolitik, energipolitik, diselskatter och bensinpriser. Många av våra fabriker ligger på orter där man måste ha bil så förslagen slår direkt mot våra medlemmar, säger Matts Jutterström.
Han tror också att det finns en misstanke om att Miljöpartiet inte värnar Las-rätten. På 90-talet införde de, tillsammans med de borgerliga partierna, ett undantag från Las-reglerna för företag med färre än 10 anställda.
– Många kommer nog ihåg det, säger Matts Jutterström.
I flera av de senaste dagarnas opinionsmätningar krymper avståndet mellan de politiska blocken. Om inte Socialdemokraterna och Miljöpartiet tillsammans blir större än Alliansen ökar Vänsterpartiets chanser att ingå i regeringen.
Charlie Olofsson