S kräver att regeringen agerar: ”Måste förstå vad rysk infiltration innebär”
Efter DA:s granskning Ställer fråga till regeringen "Aldrig underskatta när ryssarna har olika intressen"
Publicerad 2015-02-05, 15:26 Uppdaterad 2024-01-17, 15:40
Regeringen kommer inom kort att utse en industrikansler, som ska leda det dagliga arbetet med att stärka innovationskraften i svensk industri. Det sade statsminister Stefan Löfven till Dagens Arbete under Industridagen i Södertälje.
Industrikanslern, ett av socialdemokraternas vallöften, ska ha plats i stadsrådsberedningen och vara en fast ledamot av det nya innovationsråd som får statsministern som ordförande.
– De kommer inte att dröja länge innan vi utser en kansler. Hon eller han ska leda det dagliga arbetet med innovation å regeringens vägnar. Precis vilket mandat personen ska få har vi inte riktigt bestämt ännu, säger Stefan Löfven.
Innovationsrådet ska vara en samverkan med näringslivet, forskningen och fackföreningar och ska ha sitt första möte nu i februari.
– Vi ska diskutera tillverkningsteknik, den underfinansierade infrastrukturen, forskning men också statens ekonomiska stöd i form av riskkapital. Idag är det ett misch masch, vi måste komma in i de tidigaste skedena av ett företags utveckling.
Stefan Löfven höll ett brandtal om nyindustrialisering tal på den tionde upplagan av Industridagen inför bland andra prins Daniel, Astra Zenecas och Ericssons styrelseordförande Leif Johansson, Scanias vd Martin Lundstedt och Centerns ledare Annie Lööf.
– Tillverkningsindustrin och tjänster kopplade till den sysselsätter 1 miljon svenskar, och det är ett feltänk att tro att den spelat ut sin roll. Vi ska ännu mer koppla ihop tjänster med tillverkning, då bygger vi in kunskap i produkterna, då ökar Sveriges konkurrenskraft.
HARALD GATU OCH HANS STRANDBERG