Sveaskog godkände skogsentreprenör som utnyttjade arbetare
Thailändska arbetare blåstes av arbetsgivare Hade uppdrag av statliga Sveaskog
Publicerad 2000-06-30, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:44
Den långa sjukfrånvaron bland arbetare ökade med drygt 15 procent under det senaste året. Det visar SAFs statistik över tidsanvändningen.
– Det har blivit tuffare ute på arbetsplatserna, säger SAFs statistikexpert Lennart Jonsson. Många företag har bantat sin organisation. En annan bakgrund till ökningen är att arbetskraften blivit äldre.
Statistiken visar att arbetare inom gummi-, plast- och färgindustrin har flest sjukdagar inom industrin. Första kvartalet i år var sjukfrånvaron i de branscherna 8,45 procent av den ordinarie arbetstiden. Motsvarande siffra för verkstadsarbetare var 8,09 procent.
Arbetare inom processindustrier som den petrokemiska och pappers- och massaindustrin har relativt få sjukdagar. Första kvartalet i år var sjukfrånvaron inom de branscherna 4,08, respektive 6,51 procent.
SAFs statistik visar vidare att:
Sjukfrånvaron är störst bland arbetare som jobbar på natten.Sjukfrånvaron är större i medelstora företag. Arbetare i företag med mellan 501 och 1000 anställda har en sjukfrånvaro på 8,49 procent av den ordinarie arbetstiden. Motsvarande siffra för anställda i företag med 1-5 anställda är 6,17 procent.
Metalls förbundssekretare Ulla Lindqvist menar att den ökade långa sjukfrånvaron (mer än 20 sjukdagar) är en återspegling av förhållandena ute på arbetsplatserna. De höga sifforna visar hur viktigt det är med bemanningsplaner. Företag drar ned på personalen utan att göra en ordentlig granskning över hur många personer som behövs till de olika arbetsuppgifterna. Det leder till stress och arbetsskador.
-Fack och arbetsgivare borde sätta sig ned och diskutera bemanningsplaner på alla företag.
– Det handlar också om att förbättra arbetsmiljön. Att satsa på Det Goda Arbetet och förändra arbetsorganisationen.
SAFs statistik mäter även övertidsuttaget. På den punkten visar statistiken ett trendbrott under senaste året. Övertiden har minskat under flera år. Men under det senaste året ökade den med 3,6 procent för arbetare.
– Den tidigare nedgången har förmodligen att göra med olika former av flexibilitet i arbetstiderna som införts under senare år. Att övertiden ökat det senaste året är nog ett resultat av den märkbara konjunkturuppgången, säger Lennart Jonsson.
Ulla Lindqvist ser ett tydligt samband mellan övertidsuttaget och sjukfrånvaron.
– Jobbar man mycket med slitsamma arbetsuppgifter blir man dålig. Man får inget andrum på jobbet.