Fackklubbens ilska mot Skatteverket: ”Hoppas de åtalas för tjänstefel”
Tillfällig andningspaus för Kubal Får tillgång till frysta skattekonton ”Alltid kris här”
Publicerad 2003-05-22, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:38
”Treminutersmannen” i Frövifors köps ut. Det står klart efter gårdagens förlikningsförhandlingar. Beloppet är dock hemligt.
Det uppmärksammade fallet med pappersarbetaren på det Sveaskogägda bruket som kom tre minuter för sent till jobbet och varslades om uppsägning, fick sin lösning till slut.
Mannen stängdes tidigare i år av från sin arbetsplats, felaktigt som det senare visat sig, och varslades om uppsägning. Han hade då jobbat på Frövifors bruk, som ligger strax norr om Örebro sedan 1990.
Redan 1997 fick han första tillsägelsen att hålla tiderna bättre och i fjol rapporterade arbetsledningen sen ankomst vid fyra tillfällen.
Pappers förhandlare Bengt Jansson har tidigare sagt att han ansett hela historien gränsat till mobbning. Detta eftersom de sena ankomsterna handlat om mindre än två minuter.
Droppen för företaget kom i januari då mannen kom tre minuter för sent. Han stängdes av från arbetsplatsen med lön i sex månader och varslades om uppsägning.
Pappers förde frågan vidare till arbetsdomstolen. Men innan den hunnit behandlas där har alltså parterna nått en förlikning som både företaget och den berörde, enligt Bengt Jansson, är nöjda med.
Han vill inte avslöja några belopp, men det rör sig om betydligt mer än sex månadslöner.