Branschen vill kicka ut de ryska ägarna från Kubal: ”Det är bråttom”
Svenskt Aluminium: Viktigt för beredskapen med smältverk som inte är ryskt ”Inte akut – men bråttom”
Publicerad 2026-07-06, 11:15
Skatteverket fortsätter att sätta hårt mot hårt i striden mot aluminiumsmältverket Kubals ryska ägare.
I juni fryste man 56 miljoner kronor på bolagets skattekonto – och försvårade därmed utbetalning av såväl skatter som löner.
Men nu har företaget och de omkring 450 anställda fått en andningspaus. ”Vi är luttrade. Det är alltid kris här”, säger en av dem.
I maj kunde Dagens Arbete berätta att Skatteverket planerade att frysa de omkring 40,5 miljoner kronor som fanns på Kubikenborg Aluminiums, Kubals, skattekonto. Bakgrunden var en omfattande utredning med slutsatsen att den ryska oligarken Oleg Deripaska kringgått EU:s sanktioner. Enligt verket äger och kontrollerar Deripaska fortfarande mer än 50 procent av aktierna i bolaget, och inte 44,95 procent som Kubal självt hävdar.
Läs också

Först portades vd:n för Kubal från branschorganisationens styrelse. Nu säger Svenskt Aluminium öppet att de vill att smältverket i Sundsvall får nya ägare, av beredsskapsskäl.
Stefan Hultman, IF Metalls klubbordförande på Kubal, rasade mot planerna och förklarade att ett sådant beslut sannolikt betydde slutet för smältverket i Sundsvall.
– Jag tycker det är kriminellt, det som man håller på med. De kan inte hålla på så, sa han då om Skatteverkets framfart.
Han fortsatte:
– Det blir ju konkurs. Om man stänger företaget har vi inga jobb, då blir ju alla arbetslösa i princip.

Den 2 juni kom Skatteverket med sitt slutliga beslut. Hela saldot på skattekontot, som nu växt till dryga 56 miljoner kronor, skulle frysas.
Det var ett omedelbart hot mot hela verksamheten. Men på fabriksgolvet tog man saken med jämnmod. Åtminstone enligt en mångårig Kubalarbetare som vill vara anonym:
– Alltså, vi är luttrade. Det är alltid kris här. Är det inte det här så är det något annat som hotar, säger han.
Kubals jurister var snabba med att överklaga beslutet. I skriften till Förvaltningsrätten i Härnösand redogjorde de för den prekära situation Skatteverket försatt bolaget i.
”Bolaget drabbas redan inom nästa faktureringscykel av en likviditetsbrist som omöjliggör betalning av löner, leverantörsfordringar och skatter, med överhängande risk för insolvens och konkurs. Den skada som då inträder
är /…/ omedelbar, bestående och oåterkallelig.”
Trots oron fick de anställda sina löner i juni. Det bekräftar IF Metall-basen Stefan Hultman i sms till DA.
Han är på semester och är sparsam med kommentarer, men i vår sms-kontakt framgår att hans ilska mot Skatteverket inte har svalnat.
”Jag är säker på att dom har fel. Deripaska styr inte Kubal som Skatteverket hävdar. Hoppas att tjänstemännen på Skatteverket blir åtalade för tjänstefel, och grovt dessutom.”
I överklagandet yrkade Kubal på att förvaltningsrätten skulle besluta om så kallad inhibition, så att skattekontot inte skulle vara fryst under hela processen. Ett nedkylt smältverk skulle inte gå att återstarta, så ett senare bifall
skulle vara meningslöst, skrev de och poängterade att cirka 450 anställda och omkring 2 000 underleverantörer var berörda.
På torsdagen den 2 juli beslutade förvaltningsrätten att avvisa den delen av överklagandet. Enligt domstolen är det i stället Kommerskollegium – statens myndighet för utrikeshandel och handelspolitik – som har rätt att besluta om det går att frigöra de frysta pengarna på skattekontot under tiden processen har sin gång. Detta eftersom sanktionsreglerna lägger den prövningen där.

Både Kubal och Skatteverket hade vid det laget redan vänt sig till myndigheten med varsin ansökan om att pengar på skattekontot skulle frigöras. Skatteverket ansökte för att Kubal trots frysningen skulle kunna betala löpande skatter och avgifter, medan bolaget dessutom ville få tillstånd att föra över pengar från en bank i utlandet – landet i fråga är maskerat i dokumentet – till dess konto i Sverige. Detta för att kunna betala grundläggande utgifter, som löner och skulder till underleverantörer. På grund av sekretessmaskeringar framgår det inte varför bolaget behövde göra den överföringen.
Sent under torsdagen kom Kommerskollegium med två beslut – som både tillåter att alla pengar på skattekontot får användas för att betala skatter och att Kubal får göra överföringar från utlandet. Något som SR rapporterat om.
Besluten gäller i sex månader.
Det omedelbara hotet mot Kubal är därmed avvärjt. Bolaget kommer fortsättningsvis kunna betala löner, skatter och avgifter.
Kubals vd Mats Andersson vill inte ge några svar när DA hör av sig.
– Tyvärr så har jag inga kommentarer, skriver han i ett mejl.
I maj skickade han ett skriftligt uttalande från företaget som berör samma
fråga.
”Kubal förstår det allmänna intresset för Skatteverkets förslag och den pågående utredningen. Vi tar frågorna på största allvar och samarbetar med berörda myndigheter.”
Andersson och en till chef på bolaget är fortfarande skäligen misstänkta för grovt sanktionsbrott efter razzian mot bolaget i mars, misstankar som de båda förnekar.
DA har sökt Skatteverket för en kommentar, men utan att de återkommit innan artikelns pressläggning.